Hisingsbron – här upplyst i orange inför Orange day 25 november. Foto: Per Sundström

2023-11-22 | 2 min läsning

Hisingsbron vinner internationellt pris

Hisingsbron har vunnit det prestigefyllda internationella priset IABSE project and technology awards 2023 i kategorin små väg- och järnvägsbroar.

–  Den här utmärkelsen är ett kvitto på att Hisingsbron är en unik bro med en tekniskt mycket avancerad konstruktion, säger Christer Niland, avdelningschef på exploateringsförvaltningen i Göteborgs Stad.

”Det krävdes millimeterprecision”

Varje år delar föreningen IABSE ut det internationella priset i flera olika kategorier och i år var det alltså Hisingsbron som vann en av kategorierna i tuff konkurrens med fyra andra tekniskt intressanta broar runt om i världen.

Nominerade i kategorin små väg- och järnvägsbroar

  • River Beas Bridge, i Himachal Pradesh, Indien
  • Adige River Bridge i Egna, Italien
  • Changde-Yiyang-Changsha High-Speed Rail Bridge i Kina
  • Waaban Crossing i Kanada
  • Hisingsbron i Göteborg, Sverige

Se bilder: De nominerade broarna och övriga kategorier: IABSE – shortlisted projects 2023

– Under byggtiden hade vi flera stora utmaningar, bland annat när det gäller grundläggningen i den göteborgska leran och monteringen av brons stora tunga delar, där det krävdes millimeterprecision, så vi är mycket stolta över att bron uppmärksammas i internationellt och bidrar till att sätta Göteborg på kartan, fortsätter Christer Niland.

Foto: Per Sundström

Hisingsbron

  • Öppnades för gående, cyklister, bilar och bussar 9 maj 2021
  • 16 augusti samma år började spårvagnar trafikera bron
  • 5 september kom kung Carl XVI Gustaf till den officiella invigningsceremonin
  • Den del av bron som går över Göta älv har designats för Göteborgs Stad av Dissing+Weitling architecture, Ljusarkitektur, ELU och Leonhardt Andrä und partner

– Med Hisingsbron har vi både fått ett fantastiskt byggnadsverk och en gata i staden som binder samman älvstränderna. Bron ska hålla i över 100 år och kunna öppnas för fartyg flera gånger varje dag året om, så det är ett spännande uppdrag att vara med och förvalta Hisingsbron, säger Axel Wannerskog, planeringsledare för byggnadsverk på stadsmiljöförvaltningen.

 

International association for bridge and structural engineering

  • Förkortas IABSE och är en vetenskaplig förening som arbetar för att synliggöra avancerad byggnadsteknik av stora hus och broar
  • Består av medlemmar i 100 länder



Prenumerera så du inte missar något nytt!