2020-12-07 | 1 min läsning

Höstterminen slutar tidigare

På grund av covid-19 beslutade ordförande i grundskolenämnden idag 7 december att flytta två skoldagar från höstterminen 2020 till vårterminen 2021. Syftet är att göra anpassningar utifrån det ansträngda bemanningsläget på skolorna och att minska spridningen av smitta i samhället.

Fritidshemmen kommer att vara öppna som vanligt 21–22 december 2020. Grundskoleförvaltningen erbjuder även de elever som i normala fall inte går i fritidshem att göra det 21–22 december.

– Vi förstår att det kan vara svårt att planera om semestern när det är så kort tid från beslutet till den 21 och 22 december. Därför har vi gjort en sådan här lösning, och hoppas att det kommer fungera bra för dem som behöver låta sina barn vara på fritidshem de här dagarna, säger Anders Andrén, talesperson för covid-19 på grundskoleförvaltningen.

Skoldagarna 21 december och 22 december 2020 flyttas till 31 mars 2021 och 12 maj 2021. Timplanen påverkas inte, så alla elever kommer att få lika många timmars undervisning som de har rätt till.



Prenumerera så du inte missar något nytt!

FAKTA | Dessa skoldagar ändras:

Datum:Ändring:
21 december 2020Skoldag blir studiedag
22 december 2020Skoldag blir arbetsfri dag för medarbetare med ferietjänst
31 mars 2021Studiedag blir skoldag
12 maj 2021Studiedag blir skoldag

FAKTA | Därför går skolorna inte över till undervisning på distans 21–22 dec

Beslutet om ändrad läsårstid för höstterminen 2020 handlar inte om att stänga skolenheter och gå över till undervisning på distans. Det är bara grundskolenämnden, folkhälsomyndigheten eller regeringen som kan ta beslut om att stänga skolenheter och gå över till undervisning på distans.

Verksamheten på en grundskolenhet eller grundsärskoleenhet kan bara gå över till distansundervisning i två lägen:

  • När det finns många smittade på en skolenhet
  • När det inte finns tillräckligt med personal, på grund av smitta, för att ge undervisning till eleverna