2006-09-21 | 3 min läsning

Ingen trafik inom Vallgraven när Göteborg firar bilfria dagen

Inga avgaser men desto mer liv! Det är målet med "I stan utan bil", som mellan klockan 8 och 18 på fredagen visar hur innerstan skulle kunna se ut, utan rullande och stillastående bilar.

”I stan utan bil” har blivit en årlig tradition den 22 september, i Göteborg liksom i över tusen andra europeiska städer. För sjätte året i rad stängs nu bilarna ute från stadskärnan för en dag, och ersätts med en rad olika evenemang med förslag på ett annorlunda city.

– Det är en slags manifestation för hur det skulle kännas att slippa avgaserna och alla parkerade bilar längs de trånga gatorna inne stan, säger Eva Rhodin på Trafikkontoret.

Istället för P-platser

Tomrummet efter bilarna kommer under fredagen bland annat att fyllas av en vernissage, ”Visionernas P-plats”, på Östra Hamngatan.

Tolv tredimensionella installationer, från gigantiska till något modestare i storlek, signerade allt ifrån gymnasier, högskolor och etablerade konstnärer till Göteborgs-Posten och Park- och naturförvaltningen.

5D06.jpg
Uppgiften är att med kreativitet och nytänkande visa vad man kan göra med en parkeringsplats om den inte är reserverad för bilen.

På övriga gator inom Vallgraven blir det liv och rörelse när handlarna flyttar ut med bland annat bokmarknad på Södra Larmgatan, Bondens marknad på Kungstorget och musikalisk modevisning på Magasinsgatan.

Flera av innerstadens barer och krogar flyttar ut sin fredags-After work på gatorna från klockan 16.

Förra årets utvärdering visade att 70 procent av näringsidkarna och de boende i området uppskattade evenemanget.

Gårdsgator bra kompromiss

– Vi pratar ju inte om ett helt bilfritt city som ett realistiskt mål, men hoppas att gårdsgatorna, som Vallgatan, Södra Larmgatan och från och med nu i höst också Drottninggatan, är en bra kompromiss. Där är parkering förbjuden men bilarna kan smyga fram på de gåendes villkor, säger Eva Rhodin.

Hela arrangemanget ”I stan utan bil” ingår i den internationella så kallade Mobilitetsveckan, även den årligen återkommande, i år med undertemat ”Trafik och klimat”.

Ett tema som framförallt kommer att behandlas på Kungportsplatsen, inte minst klockan 12.30 p fredagen då vinnaren av Göteborgs Stads internationella miljöpris tillkännages av juryns ordförande Stefan Edman.

Fotnot:
För ett komplett program under ”I stan utan bil” se länk till trafikkontoret nedan.

60B0_2.jpg

De här enorma skorna parkerades på Östra Hamngatan under fjolårets bilfria dag i city. Foto: Niklas Martinsson

5058.jpg

Innanför det röda strecket blir det bilfritt på fredag den 22 september.



Prenumerera så du inte missar något nytt!