Hur tjock och fin den än ser ut så är isen på Stora och Lilla Delsjön aldrig säker att gå på. Detta för att vattennivåerna ändras när sjöarna tappas på vatten.
Isen på Delsjöarna är aldrig säker att gå ut på
Delsjöarna är Göteborgs råvattenmagasin. Hit pumpas vattnet från Göta älv. Men om vattnet i älven inte skulle ha bra kvalitet, till exempel på grund av höga salthalter, så används i stället vattnet i Delsjöarna. Det gör att vattennivån kan variera.
– Detta händer många gånger varje år så isen är aldrig att betrakta som säker, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, chef över Göteborgs dricksvattenproduktion.
Isen bryts upp när nivåerna stiger och sjunker
Vattennivån i naturliga vattendrag varierar ofta väldigt långsamt och när det är kalla kan mer stabil is utvecklas. Men detta gäller inte för Delsjöarna.
– När vattennivån varierar och det ligger is på sjön bryts den upp och blir mycket osäker, säger Josefin Lundberg Abrahamsson.