Foto: Beatrice Törnros

2023-08-16 | 1 min läsning

Jubileumsfyrverkeri och parad avslutar firandet av Göteborg

Finalhelgen för Göteborgs 400-årsjubileum äger rum 31 augusti–3 september. Det blir massor av finalaktiviteter. Under sommarens firande har ett jubileumsfyrverkeri varit efterfrågat av göteborgarna. Önskan blir nu uppfylld.

– Det blir ett festligt och glittrigt tillskott till finalhelgen som avslutar sommarens 100 dagar av firande, säger Mia Samuelsson, konstnärlig ledare på Göteborg & Co för Göteborgs 400-årsjubileum.

Jubileumsparad från Gustaf Adolfs torg till Götaplatsen

Musikfyrverkeriet skjuts av klockan 22 lördagen den 2 september. Längs kajkanten framför Göteborgsoperan kommer publiken både se och höra bra. Musiken sänds även live i samarbete med radiokanalen Mix Megapol, i Göteborg med omnejd, så att alla kan lyssna vart de än befinner sig. Fyrverkeriet är 402 sekunder långt.

Det blir även en jubileumsparad denna avslutningshelg. Den avgår från Gustaf Adolfs torg upp till Götaplatsen klockan 14 samma dag. Paraden är en hyllning till Göteborg med drygt 20 ekipage och hundratals representanter i alla åldrar, från olika områden i staden. Det blir dans, musik och scenkonst, men även inslag av teknik och näringsliv.

Malmska valen som ska vara med i Jubileumsfinalen. Foto: Marie Ullnert



Prenumerera så du inte missar något nytt!