2018-01-22 | 1 min läsning

Katrinelundsgymnasiet ordnar jobbmässa för vårdelever

Hallå där Laila Gordon von Hacht, rektor på vård- och omsorgsprogrammet på Katrinelundsgymnasiet! Vad är det som händer hos er under vecka 6?

Den här artikeln publicerades 2018-01-22 och kan ha hunnit bli inaktuell.

– Vi har ungefär 380 elever på vårt vård- och omsorgsprogram. Vi vet att vård- och omsorgssektorn har ett stort vikariebehov inför sommaren. Därför erbjuder vi alla intresserade arbetsgivare att medverka på vår jobbmässa den 6–8 februari.

Hur kommer det att gå till?
– Vi erbjuder utställarna plats i vår entré. Där får man möjlighet att informera om sin verksamhet och träffa eleverna direkt på plats. Förutom eleverna på vård- och omsorgsprogrammet kan man också träffa ungdomar från våra andra program som kan vara intresserade av att arbeta inom olika vårdyrken under sommaren.

Hur gör man för att vara med på er jobbmässa?
– Om man tycker att det här låter intressant så hör man av sig till mig senast 26 januari för att anmäla sig. Det går också bra att höra av sig om man har frågor. Mejla direkt till mig på adressen laila.gordon.von.hacht@educ.goteborg.se.



Prenumerera så du inte missar något nytt!