Kom och prata framtid i Göteborgs Stads samtals-bar
Den framtidsbara staden är en stor mötesyta som möbleras upp i en av glaspaviljongerna på Bananpiren under Frihamnsdagarna. Här samlas intresseorganisationer, experter, brukare, föreningar och nyfikna göteborgare kring olika frågeställningar. Det är göteborgarnas röster som sätts i fokus och vem som helst är välkommen att lyssna och ge sig in i diskussionen.
– Här ger vi chansen till göteborgarna att vara delaktiga i sin kommun, en viktig demokratisk rättighet. Vi kan bara nå våra mål och skapa en stad som är redo för framtiden, genom att samverka med de som bor och verkar i Göteborg, säger Eva Englund, direktör på förvaltningen för demokrati och medborgarservice.
Program i Göteborgs Stads monter
Torsdag
10–12: Framtidens transporter och resande – hur ska vi färdas och få plats i framtidens Göteborg?
12–14: Funka-staden – hur kan Göteborg bli en jämlik stad, även för personer med funktionsnedsättning?
14–16: Civilsymbios – hur kan staden bättre ta till vara kraften i civilsamhället?
Fredag
10–12: Framtidsstaden för äldre – hur blir Göteborg den bästa staden med och för äldre?
12–14: Framtidsstaden för unga – hur tar Göteborg tillvara kraften från yngre?
14–16: Tillit i den framtidsbara staden – om dialog, desinformation och förtroende.
Lördag
12–14: Framtidsstaden är cirkulär – om framtidens handel, köpmönster och hållbarhet.
14–16: Matomställning för framtidens Göteborg – hur samlar vi kraft till matomställningen?
Hur blir Göteborg en stad för alla, hur ser framtidens transporter ut, hur skapas tillit hos unga respektive äldre och vad konsumerar vi år 2030? Det är några frågeställningar som ska diskuteras, med målsättningen att utforska framtidsbilder och definiera förändringar som behöver ske för att nå stadens mål och målen i Agenda 2030.
Riggat för dialog och live-podd
De tre dagarna är indelade i åtta tvåtimmars-pass med varsitt tema, som tar avstamp i ett kunskapshöjande quiz och avslutas med en live-podd, som lyfter de viktigaste insikterna i varje ämne. Här finns ytor för workshops och runda bord-samtal, där specialister som metodutvecklare och digitala designers också medverkar.
– Tillsammans skapar vi en gränsöverskridande idéverkstad, där vi försöker hitta lösningar på samhällsproblem genom att prata på nya sätt och i nya konstellationer, säger Ulrica Ramstedt, planeringsledare på Göteborgs Stad.
Frihamnsdagarna
- Frihamnsdagarna pågår 31 augusti till 2 september på Bananpiren på Hisingen. Läs mer på Frihamnsdagarnas hemsida.
- Förvaltningen för demokrati och medborgarservice anordnar mötesplatsen Den framtidsbara staden, som kommer finnas i glaspaviljongen ”Framtiden” på Bananpiren. Här finns hela programmet för Den framtidsbara staden.
- Demokrati och medborgarservice anordnar även seminarier på scener i Frihamnsdagarnas ordinarie program. De hittar du mer information om här:
Unik mobilisering för Ukraina – hur Göteborg genom modig civilsamverkan löste boendefrågan
Tro och tvivel – SOM-institutets rapport om göteborgarnas förtroende och tillit