Turistbåten Paddan kör kanalen vid Drottningtorget i Göteborg en solig dag

Vad ska Göteborg vara känt för? Under Göteborgskalaset får både göteborgare och besökare ge sin bild av staden. Foto: Klara Hammerth

2026-08-21 | 2 min läsning

Kom och tyck till om Göteborg som besöksmål

Under Göteborgskalaset får göteborgare och besökare säga vad de tycker om staden, vad som lockar under olika delar av året och hur Göteborg ska uppfattas internationellt. Dialogen pågår i Bältespännarparken 27–30 augusti.

– Vi vill träffa göteborgare och besökare som vill tycka till om Göteborgs varumärke, internationella position och vilket utbud som skulle kunna bidra till att förlänga besökarsäsongen över året. De som besöker oss på Göteborgskalaset får välja mellan ett antal svarsalternativ per fråga, men har även möjlighet att lämna egna förslag, säger Birgitta Bergerlind, projektledare för platsutveckling på Göteborg & Co.

Vad kommer ni konkret att fråga dem om?

– Vi frågar hur man bäst beskriver Göteborg, exempelvis om det är lätt att känna sig hemma här och om det är lätt att vara sig själv. Vi frågar också vad man tycker att Göteborg ska vara känt för internationellt. Det kan exempelvis vara våra evenemang, musik och idrott eller vår skärgård, hav och natur. Vi undrar också vad som får dem att vilja upptäcka nya platser i staden under vår, höst och vinter. Det kan till exempel vara konserter, kulturupplevelser, matupplevelser eller matfestivaler.

Flygbild över ett fullsatt Ullevi under en pågående konsert
Foto: House of vision

Vad händer med svaren efter Göteborgskalaset?

– Svaren ger oss fingervisningar och ett värdefullt underlag som vi tar med oss och kopplar ihop med våra invånar- och besökarundersökningar. Det använder vi i vårt fortsatta arbete med att utveckla destinationen Göteborg.

Finns det något särskilt ni vill förstå bättre om hur Göteborg uppfattas i dag?

– Dialogen med göteborgare och besökare ligger i linje med Göteborgs Stads destinationsutvecklingsprogram och Göteborg & Co:s arbete med att utveckla en attraktiv och hållbar destination. Både göteborgarnas och besökarnas perspektiv är viktiga i det arbetet och vi är väldigt glada att få träffa dem under årets Göteborgskalas. Vi välkomnar alla till Bältespännarparken för att ta del av aktiviteten och tycka till om Göteborg.

Två kvinnor är på väg in i entrén till Göteborgs konstmuseum på Götaplatsen
Foto: Klara Hammerth

Öppen dialog under Göteborgskalaset

  • Arrangeras av Göteborg & Co:s avdelning för destinationsutveckling
  • Är en del av arbetet med Göteborgs Stads destinationsutvecklingsprogram
  • Dialogen hålls torsdag 27 augusti klockan 16–19 och fredag 28 augusti–söndag 30 augusti klockan 12–19 i Bältespännarparken, i anslutning till informationstältet.
  • Besökarna väljer mellan olika svarsalternativ och kan också lämna egna synpunkter.

Länkar:
Göteborgskalaset
Göteborg & Co



Prenumerera så du inte missar något nytt!