De kommande fyra åren kommer kommunfullmäktige att ha åtta partier.
Av de 81 platserna i fullmäktige tar socialdemokraterna 31 platser vilket är en ökning med två mandat jämfört med valet 2002.
Fullmäktiges näst största parti, moderaterna, går också framåt och får 20 mandat jämfört med 17 i förra valet.
Tredje största parti är folkpartiet med nio mandat. Men det är en kraftig minskning sedan förra valet då partiet hade 14 platser i fullmäktige.
Vänsterpartiet får sju mandat, en minskning med tre. Miljöpartiet får lika många, vilken är en ökning med ett mandat.
Centern åter i fullmäktige
Kristdemokraterna behåller sina fem mandat. Centerpartiet, som inte suttit i fullmäktige sedan 1998, få nu en plats. Mandatet får partiet i valkretsen i centrala Göteborg.
Sverigedemokraterna får för första gången en plats i Göteborgs kommunfullmäktige. Mandatet kommer från valkretsen på Hisingen.
Sammanlagt har de borgerliga partierna 35 mandat, medan socialdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartiet tillsammans har 45 mandat.
Fi störst bland de små
De största partier av dem som inte fick tillräckligt många röster för en plats i fullmäktige är feministiskt initiativ, Kommunistiska partiet, Socialistiska partiet och Pensionärers intresseparti.
Valdeltagandet var 76,2 procent. Det är en uppgång med 2,1 procentenheter sedan förra valet. Av de 295.691 avgivna rösterna var 4.494 blanka vilket motsvarar 1,5 procent.
Personvalet avgjort
På söndagen blev också listan klar på vilka 81 personer som tar plats i fullmäktige. Se länk nedan för alla namnen.
Den politiker som fick i särklass flest personröster var socialdemokraternas Göran Johansson. Nästan 30.000 röstande kryssade för honom. Moderaternas Jan Hallberg fick närmare 5.000 personkryss. Susanna Haby (m) och Helene Odeljung (fp) fick vardera cirka 1 500 personröster i valet.
Resultatet i fullmäktigevalet i Göteborg 2006
Parti | Röstandel (resultat 2002) | Mandat |
Socialdemokraterna | 36,04 (32,5) | 31 |
Moderaterna | 23,88 (19,74) | 20 |
Folkpartiet | 10,17 (16) | 9 |
Miljöpartiet | 7,88 (6,57) | 7 |
Vänsterpartiet | 7,23 (10,96) | 7 |
Kristdemokraterna | 5,54 (7,15) | 5 |
Sverigedemokraterna | 2,98 (1,65) | 1 |
Centerpartiet | 2,84 (1,65) | 1 |
Feministiskt initiativ | 1,4 | – |
Kommunistiska partiet | 1,27 (1,57) | – |
Socialistiska partiet | 0,29 | – |
Pensionärers intresseparti | 0,22 (0,53) | – |