2006-10-03 | 2 min läsning

Kön till förskolan har blivit kortare

Kön till förskolan är just nu kortare än på länge i Göteborg. "Situationen är något bättre än ifjol", säger Madeleine Lundstedt, planeringsledare för förskolefrågor i Göteborg. Just nu är det fyra barn som har väntat i mer än fyra månader på en förskoleplats, och som samtidigt är anmälda till alla förskolor i en stadsdel.

– Vi kommer att kunna erbjuda även dessa barn plats inom kort, säger Madeleine Lundstedt.

Totalt är det 729 barn som väntar på en förskoleplats. Av dessa har 438 väntat mer än fyra månader.

4.000 barn fick plats i höst

– Av de 438 barnen har 250 erbjudits plats men tackat nej, säger Madeleine Lundstedt.

Av de 438 barnen är nästan hälften uppsatta på en enda förskola. Räknar man bara de barn som köar på mer än en förskola eller dagbarnvårdare stannar siffran på 246.

Totalt i kommunen har drygt 21.000 barn plats på förskola. Sedan siste juli och fram till 15 september fick drygt 4.000 barn en förskoleplats.

Man ska dock ha i minnet att det just nu är den tid på året då kön är kortast, eftersom omsättningen på platser är störst under sommaren.



Prenumerera så du inte missar något nytt!