En grupp personer lyssnar på en föreläsare i Ekocentrums utställning. På väggarna syns bland annat information om biologiska och tekniska kretslopp samt FN:s globala mål.

Under Ekocentrums inspirationsföreläsningar får deltagarna ta del av konkreta exempel på hållbar utveckling, cirkulär ekonomi och delningsekonomi. Foto: Ekocentrum

2026-08-27 | 2 min läsning

Kostnadsfria föreläsningar ska inspirera till en mer cirkulär vardag

Hur kan vi låna, dela, reparera och återbruka mer i vardagen? I höst erbjuder Ekocentrum kostnadsfria inspirationsföreläsningar för bland annat gymnasieskolor, SFI, folkhögskolor, yrkeshögskolor och föreningar i Göteborg.

Föreläsningarna handlar om hållbar utveckling, cirkulär ekonomi och delningsekonomi. Tanken är både att ge nya perspektiv på hur vi använder planetens resurser och att visa hur ett mer cirkulärt vardagsliv kan se ut i praktiken.

– Vi vill ge deltagarna hopp och handlingskraft. Det finns redan många konkreta lösningar och goda exempel, inte minst här i Göteborg, säger Maria Elggren, projektkoordinator på Ekocentrum.

Från konsument till ”cirkulent”

En central tanke är att gå från att vara konsument till att bli ”cirkulent”. Det handlar om att fokusera mer på användning än på ägande och att låta produkter och material användas så länge och så mycket som möjligt.

Det kan innebära att köpa begagnat, reparera, återbruka, byta, låna eller hyra i stället för att köpa nytt. Men Maria Elggren betonar att ansvaret inte bara ligger hos individen. Producenter behöver

också skapa produkter som håller länge och går att reparera, återanvända och återvinna.

Under föreläsningarna används bland annat konceptet Delningsdygn. Deltagarna får följa ett dygn från morgon till kväll och se vilka möjligheter som finns att dela resurser i olika delar av vardagen. Det kan handla om resor, verktyg och teknik, sport- och fritidsutrustning, boende, odling och bibliotek för fler saker än böcker.

– Vi vill visa att ett mer hållbart vardagsliv inte behöver innebära att vi har mindre, utan att vi kan dela mer och använda det som redan finns på ett smartare sätt, säger Maria Elggren.

Hoppas att kunskapen sprider sig

Skolor och utbildningsverksamheter är redan en viktig målgrupp för Ekocentrum, men avgiften för utbildningar har gjort att alla som varit intresserade inte har haft möjlighet att delta. Med bidrag från Göteborgs Stad kan föreläsningarna nu erbjudas kostnadsfritt.

Även föreningslivet är en viktig målgrupp. Där kan delning både minska miljöbelastningen och sänka kostnader, till exempel när utrustning kan delas i stället för att varje deltagare behöver köpa egen. Målet är att deltagarna inte bara ska få ny kunskap, utan också ta med sig idéerna till sina skolor, arbetsplatser, föreningar och nätverk.

– Vi hoppas att föreläsningen kan bli en startpunkt för förändring, både i det lilla och i det större, säger Maria Elggren.

Detta är Ekocentrum

  • Ekocentrum är en icke-vinstdrivande stiftelse som startade 1993.
  • Verksamhetens uppdrag är att bidra till omställningen till ett hållbart samhälle genom utbildning och inspiration.
  • I Gamlestaden finns Ekocentrums permanenta utställning om hållbar utveckling.
  • Bakom stiftelsen står Fältbiologerna, Studiefrämjandet, Jordens vänner och Centrum för ekologisk teknik.

Länk: Ekocentrum: Mer information och bokning





Prenumerera så du inte missar något nytt!