– Förhoppningsvis kan vi göra någon till gentleman. Vi brukar säga att kricket är för gentlemän, säger Anwar Sulemania, som är ordförande i Göteborgs kricketförening.
Mellan klockan 14.30 och 18 så arrangerar föreningen kricketuppvisning. Göteborgarna får också chansen att själva prova på kricket. Det är för alla åldrar.
Smal sport
Kricket är inte någon bred sport i Sverige. Det finns lag i Göteborg, Malmö och Stockholm. I Göteborg finns två lag varav det ena är juniorlag under 19 år. Ett trettiotal personer är engagerade i Göteborg och kricketen har funnits här sedan 1977. Det finns ett seriespel i Sverige med sammanlagt elva lag. Göteborgslaget har en kricketplan i Torslanda vid gamla flygfältet.
Litet FN
Kricket spelas främst i Storbritannien och alla de gamla brittiska kronkolonierna. Det märks inte minst på laget i Göteborg som består av indier, engelsmän, australiensare och svenskar.
– Det är som ett litet FN, säger Anwar Sulemania.
Men han hoppas att fler ska intressera sig för sporten som han menar är dåligt känd idag.
– Många känner inte till att det finns kricket i Göteborg, säger Anwar Sulemania.
Själv är han förr i Uganda i Afrika av indiska föräldrar. Indien är ett av de stora kricketländerna.