2005-10-05 | 2 min läsning

Kvibergslinjens 100-årsjubileum firas med gratis tidsresa

I år är det 100 år sedan spårvagnsspåren drogs ut till Kvibergs regemente och Kvibergslinjen tillkom. Det uppmärksammas på torsdag med två gratisturer Centralstationen - Kortedala tur och retur med tidsenliga spårvagnar.

Den 29 oktober 1905 invigdes den nya linjen mellan Olskrokstorget och Kviberg. Kommunikationerna till regementet hade tidigare bestått av häst och vagn samt båt på Säveån.

5DE0_2.jpgPå torsdag den 6 oktober uppmärksammas 100-årsjubileet med två gratisturer från centralstationen till Kortedala och två från Kortedala till Centralstationen.

Turerna trafikeras av tidsenliga spårvagnar, stannar på alla hållplatser och går vägen via Olskrokstorget.

En barnvagn per tur

I mitten på 1950-talet var Kortedala Sveriges största byggarbetsplats. Äntligen kunde man bygga bort bostadsbristen och många familjer fick sin första moderna lägenhet efter att ha stått i bostadskö i upp till åtta år.

Många flyttade från de gamla stadsdelarna Haga, Gårda och Landala. I november 1953 flyttade den första familjen in i sin lägenhet i Kortedala.

Kortedalalinjen blev klar först 1957, innan dess var det buss från Bellevue som gällde. Bussen kunde bara ta en barnvagn per tur, detta trots att det var mest barnfamiljer som flyttat till Kortedala.

4EEE.jpg

Spårvagnstunnlarna i Kortedala var de första i Göteborg. Mannen på bilden är Spårvägens mångårige fotograf Holger Bernå. Foto: Göteborgs Spårvägars arkiv/Stadsarkivet

Gratis tidsresa:
I riktning mot Kortedala: Avgår kl. 12 och kl. 14 från Centralstationen.

I riktning mot centrum: Avgår kl. 13 och 15 från Aprilgatan.

Passa även på och besök folkhälsomässan på Kortedala Forum kl. 13-16.



Prenumerera så du inte missar något nytt!