2002-09-06 | 3 min läsning

Lam kommunal valrörelse anser valforskare

De politiska partierna i Göteborg har ännu inte lyckats engagera väljarna inför valet.- Det behövs en ordentlig uppryckning om vi inte ska få ett ännu sämre valdeltagande än vid förra valets bottennotering, säger valforskaren Folke Johansson vid Göteborgs universitet.

Varför ska man rösta i kommunalval? För det stora flertalet är frågan självklar, men ändå väljer allt fler att stanna hemma.
De så kallade ”soffliggarna” återfinns främst bland invandrare, lågutbildade och äldre. Kvinnor röstar också aningen mer än män.

– De som går och röstar vid varje val har fått detta beteende inlärt från sina föräldrar, skola och föreningsliv. Många invandrare har inte samma mönster inpräntat från barndomen, säger Folke Johansson.
– De intresserar sig i högre grad för politiken i sina hemländer, än för vad som händer i Sverige.

Samma gamla frågor

Den största orsaken till att valdeltagandet sjunker, är enligt Folke Johansson partiernas oförmåga att föra fram viktiga och intresseväckande frågor. I förra numret av papperstidningen av Vårt Göteborg redovisade vi bland annat de viktigaste frågorna för de olika partierna i kommunfullmäktige.

– Vad jag kan se är det precis samma frågor som togs upp vid förra valet. Jag hade väntat mig något mer än vård, skola, omsorg. Jag tycker att det är lite förvånande att lag och ordning inte blivit en större fråga.

Lokala sakfrågor styr valet

En trend som vuxit sig starkare de senaste valen, är att väljarna röstar olika i kommunal- och riksdagsval. Från 1970 fram till förra årets val, har den siffran stigit från 5 till 25 procent.

– På lokal nivå samverkar partierna över blockgränserna och man har ett helt annat synsätt än på riksplanet. Lokala sakfrågor övervägs fritt och väljarna ser mer till vilka frågor som påverkar dem och till hur frågorna sköts på det lokala planet, än till vilka partier som står bakom dem.

Hur kommer kommunalvalet att gå – är det redan avgjort?

– Göran Johansson lyckades dra några extra röster i förra valet, men på ett nationellt plan smalnar gapet. Om den trenden håller i sig kan det bli spännande, tror Folke Johansson.

Läs hela artikeln om valforskaren i Vårt Göteborgs pappersupplaga som delas ut lördagen den 7 september. (Tidningen delas ut till samtliga hushåll i Göteborg).



Prenumerera så du inte missar något nytt!