2002-10-23 | 2 min läsning

Landets socialjourer lär av Göteborg och brandkatastrofen

En nationell konferens för de som arbetar på socialjourer hålls under torsdagen och fredagen i Göteborg. Ett hundratal personer som arbetar på socialjourer från Skåne i söder till Sundsvall i norr deltar. De kommer bland annat att få höra om erfarenheterna från brandkatastrofen i Göteborg.

– Intresset från socialjourerna i landet har varit stort. Det finns få tillfällen med den här sortens arrangemang som är riktat till just socialjourerna, säger Marie Andersson, tf enhetschef för socialjouren i Göteborg.

Det är viktigt för de personer runt om i landet som arbetar i socialjouren att utbyta erfarenheter och lära av varandra. Det har endast arrangerats tre liknande nationella konferenser sedan början på 1990-talet.

Vill skapa nätverk

– Det finns idag inte några upparbetade sätt att kommunicera för personer som arbetar i socialjourer, säger Marie Andersson.

Därför hoppas hon att frågan om att skapa ett nätverk för dem som jobbar i socialjourer ska komma upp under konferensen. Hon har själv idéer på en hemsida på Internet med frågor eller ett diskussionsforum.

Många intresserade av brandkatastrofen

Det kommer en rad föreläsare till konferensen, bland annat för att tala om brandkatastrofen i Göteborg. Andra ämnen är möten med människor i kris, samarbete polis och socialtjänst, erfarenheter från det första kriscentrum för män som startades i Sverige.

Just frågor kring brandkatastrofen är efterfrågad.

– De har uttryckt stort intresse att höra om brandkatastrofen i Göteborg, säger Marie Andersson.

Socialjour har öppet på kvällar, nätter och helger. Jouren handlägger akuta sociala ärenden är som inte kan vänta till när det ordinarie socialkontoret har öppet. Större kommuner i Sverige har egen socialjour, medan de mindre kommunerna ofta slår sig ofta ihop om servicen under helgerna.



Prenumerera så du inte missar något nytt!