– Ungdomars roll är viktig eftersom de är framtiden. Vi vill visa på vad som görs i skolan, säger Annika Friberg som arbetar med det övergripande Agenda 21-arbetet i Göteborg.
Lyfta fram ungdomars roll
Agenda 21-arbetet i Göteborg går ut på att arbeta för en socialt, ekonomiskt och ekologiskt hållbar samhällsutveckling. Arbetet påbörjades efter FN:s möte i Rio de Janeiro för tio år sedan. Agenda 21 i Göteborg vill lyfta fram ungdomarnas roll och uppmärksamma det miljö- och samhällsengagemang som finns bland elever och personal på högstadieskolor i Göteborg.
Personal på fyra skolor i Göteborg delar på stipendiet. Det har gått till Inger Diaz, Lisbeth Eriksson, Birgitta Karlsson och Anna-Lena Lorentsson på Järnbrottsskolan i Västra Frölunda, till Ulf Atlestam på Bergsjöskolan, till Eva Happstadius, Eva Mellgren Arvidsson och Irina Wassenius på Karl Johanskolan och Ismet Sadriu på Nordlyckeskolan i Torslanda.
Inte bara miljöfrågor
Stipendiaterna har gjort en rad olika arbeten tillsammans med ungdomar. Det rör allt från demokrati, hälsa, jämlikhet, rättvisa, integration, natur, globala frågor till miljö.
De tre lärarna på Karl Johansskolan har till exempel startat ett nytt ämne – livskunskap. Det handlar om värderingar, attityder och relationer.
Stipendiaterna får diplom och varje skola får 5.000 kronor för fortsatt Agenda 21-arbete. Varje stipendiat får också en ekologisk kulturresa till ekologiska gårdar i Västergötland.