2006-09-29 | 3 min läsning

Lärare från Brasilien, Irak och Iran till växande gästlärarvecka

Göteborgs internationella gästlärarvecka fortsätter att växa. I år kommer drygt 70 utländska lärare och skolledare från 20 länder att besöka gymnasie- och grundskolor i Göteborg 1 – 6 oktober. Men de börjar på Liseberg.

– På söndag ska fysikprofessor Ann-Marie Pendrill guida på Liseberg och senare i veckan hålla ett seminarium om hur man väcker intresse och lär ut fysik med hjälp av berg- och dalbanor, karuseller och annat i en nöjespark. Det ska bli spännande, säger Gunilla Engberg, internationell samordnare vid Frölunda stadsdelsförvaltning.

Ryktet sprider sig

Gästlärarveckan arrangeras av enheten för mångkulturell utveckling i Frölunda i samarbete med utbildningsförvaltningen.

I år hålls veckan för fjärde gången sedan Göteborgs nordiska gästlärarvecka 2003 bytte skepnad och blev mer internationell – The International Teachers’ Exchange Week (ITEW). Och utbytet blir större för varje år.

– Ryktet om oss sprider sig som ringar på vattnet. Jag tror att veckan är uppskattad, så jag hoppas den kan bli riktigt etablerad och bidra till att befästa Göteborgs roll som internationell kunskapsstad, säger Gunilla Engberg.

Äntligen besök frå kurdiska Irak

I år kommer lärare ända från Brasilien och efter flera misslyckade försök också från kurdiska Irak.

– De har anmält sig flera gånger, men det har stupat på utdragna visumprocesser och krav på ekonomiska garantier som Schengenavtalet ställer. Nu är vi glada att två personer äntligen kan komma, en av dem en hög tjänsteman på utbildningsministeriet, berättar Gunilla Engberg.

Från Turkiet, Rumänien och Polen kommer också lärare.

– De nya EU-länderna och ansökarländerna söker kontakt med oss, det är väldigt roligt.

Duktiga på att bilda nätverk

De gästande lärarna får varsin värdlärare som de ”skuggar” under tre förmiddagar, besöker deras skolor, följer undervisningen och får ofta träffa elever med rötter i gästernas hemländer.
Totalt deltar ett 40-tal göteborgsskolor under veckan.

Mitt i veckan hålls ett seminarium där alla gästerna får tio minuter på sig att berätta om sina skolor och projekt där hemma.

– Det brukar vara mycket uppskattat och leder till många nya kontakter. Lärare är duktiga på att bilda nätverk och vi har många grupper som kommer tillbaka och hälsar på, säger Gunilla Engberg.

Förutom seminarier och studiebesök står även stadsrundtur, middag på Börsen och vikingafest på Carlstens fästning på Marstrand på veckans program.



Prenumerera så du inte missar något nytt!