2026-06-02 | 2 min läsning

Läraren Natalie ska forska om anpassad grundskola

Läraren på Svartedalsskolans skolgård.
– Med min forskning vill jag bidra till att stärka kompetensen inom anpassad grundskola, förbättra arbetsmiljön samt öka kvaliteten i undervisningen, säger Natalie Hedvall. Foto: Rodoula Vlachogianni
2026-06-02 | 2 min läsning
Två lärare har i år fått möjlighet att kombinera sitt arbete med forskarstudier vid Göteborgs universitet. En av dem är Natalie Hedvall, förstelärare på Svartedalsskolan, som vill stärka undervisningen i anpassad grundskola och utveckla stödet till elevassistenter.

– Den största vinsten med att lärare forskar är att nyvunna kunskaper och insikter kommer eleverna och verksamheten till gagn. Forskningen är praktiknära, säger hon. 

Fokus på elevassistenter i anpassad grundskola

Hennes forskningsprojekt ska undersöka handledning för elevassistenter och hur de kan få bättre förutsättningar att stödja elevernas lärande.

– Majoriteten av personalen i anpassad grundskola består av elevassistenter. De är en viktig del av elevernas lärmiljö, säger hon.

Lärare och speciallärare förväntas leda elevassistenter som medverkar i undervisningen. En central del i forskningen blir därför att undersöka både vilket stöd elevassistenter behöver och vilket stöd lärare och speciallärare behöver för att kunna ge en praktiknära och fungerande handledning

– Jag vill få en bättre bild av hur det pedagogiska ledarskapet och samarbetet mellan lärare och elevassistenter fungerar i dag och vad som kan utvecklas för att stärka både elevernas lärande och personalens förutsättningar, säger Natalie.

Nära koppling till vardagen i skolan

Utöver att undervisa planerar och leder Natalie även mötesplatser för lärare inom anpassad grundskola i grundskoleförvaltningen, vilket ger ytterligare förankring i verksamheten.

– I min vardag möter jag lärare, speciallärare och elevassistenter som har i uppdrag att främja elevernas utveckling och lärande. I samtal med kollegor på olika skolor framkommer tydligt ett behov av stöd – både för elevassistenter i sin yrkesroll och för lärare i handledningsuppdraget, säger hon.

Kombinerar praktik och forskning

Intresset för forskning väcktes när Natalie Hedvall utbildade sig till speciallärare med specialisering mot intellektuell funktionsnedsättning och senare även specialpedagog. 

–  Under utbildningen blev jag intresserad av att själv forska. Jag vill dock inte tappa kontakten med elever och kollegor, och enbart verka i den akademiska världen. Att få ha ett ben kvar i verksamheten och fortsätta undervisa, samtidigt som man står med det andra benet i forskningen, ger en bra kombination av teori och praktik. 

Samverkansdoktorander i grundskoleförvaltningen

  • Lärare och skolledare inom grundskoleförvaltningen har i år fått möjlighet att söka tjänster som samverkansdoktorand
  • Som samverkansdoktorand studerar medarbetarna på 50 procent, samtidigt som de fortsätter att arbeta i verksamheten
  • Utbildningen sker i nära samarbete mellan förvaltningen och universitetet och leder till antingen licentiatexamen eller doktorsexamen
  • Anställning och lön behålls under hela studietiden
  • Forskningen ska bidra till skolutveckling och stärka skolans vetenskapliga grund


Länk: Göteborgs Stad Grundskoleförvaltningen



Prenumerera så du inte missar något nytt!