2010-05-31 | 2 min läsning

Lesbisk festival fortsätter kampen mot stereotypa normer

Den kommande helgen är det dags för den sjunde upplagan av Lesbisk festival. Dans, musik och speed-dating varvas med föreläsningar, workshops och utställningar. Festivalen, som hålls på Kvinnofolkhögskolan i Masthugget, vill samla lesbiska och transpersoner till fortsatt kamp mot samhällets stereotypa normer.

– Det blir ett väldigt blandat program. En av föreläsningarna tar upp papperslösa lesbiska kvinnors och transpersoners situation, Feministkören från Malmö kommer hit och det blir en serietecknarworkshop, säger Linnéa Skogholm.

Festivalen vill uppmärksamma att samhället genomsyras av maktstrukturer, inte bara mot icke-heterosexuella.

200 personer väntas delta

– Samma problem finns inom gay-världen – bögarna tar väldigt mycket plats. Även här råder patriarkatet, säger Linnéa Skogholm.

Lesbisk Festival startar fredagen den 4 juni med en förfest på Kulturhuset Underjorden i Gamlestan och avslutas med en demonstration på söndagen den 6 juni. Den startar 13.00 och utgår från Järntorget.

Närmare 200 personer väntas delta i festivalen som i första hand vänder sig till lesbiska och transpersoner.

– Men festivalen är öppen för alla som intresserar sig för en lesbisk kamp och vill arbeta mot heteronormen och uppdelningen i två tydligt definierbara kön, säger Linnéa Skogholm.

Fotnot:
Lesbisk Festival har fått ekonomiskt stöd av Göteborgs Stad via kulturstipendiet ”En snabb slant”.



Prenumerera så du inte missar något nytt!