Den här artikeln publicerades 2003-05-08 och kan ha hunnit bli inaktuell.
På ett helt nytt område inne i parken hålls under torsdagen kalas för den pigga 80-åringen Liseberg.
En ny trädgård
En särskild jubileumsträdgård invigs av nobelpristagaren Arvid Carlsson klockan 19. Den danske blomsterkonstnären Tage Andersen kommer också, han har skapat en grönskande paviljong som ska bli ett fast inslag i jubileumsträdgården.
– Vi vill markera själva födelsedagen lite extra, men det blir jubileumshappenings hela säsongen, säger Katarina Kolb på Lisebergs marknadsavdelning.
Nostalgibilder
Bland kalasets övriga gäster märks bland andra Owe Thörnqvist, Robert Wells, Lena Philipsson samt Kikki, Bettan och Lotta som alla ska få sina händer förevigade i brons på Hedersplatsen.
En nyhet för i år är 30 historiska skyltar om svunna byggnader och attraktioner som den nostalgiske kan ta en rundvandring emellan.
Kalaset avslutas strax innan klockan 22 med vattenbalett i den nya Swingingpoolen i jubileumsträdgården.