Liseberg har öppnat för årets säsong, som bjuder på flera nyheter. Foto: Liseberg
– Det är alltid något alldeles speciellt med premiärdagen. Vi lisebergare längtar minst lika mycket efter gästerna som de längtar efter parken. I år öppnar vi dessutom en sommar som är mer innehållsrik än på länge, med flera nyheter till parkens utbud, säger Andreas Andersen, vd för Liseberg.
Flera satsningar i sommar
Sommarsäsongen 2026 innebär flera stora satsningar, bland annat den nya familjeattraktionen Stormvåg. Nytt för i år är även Lilla live, ett koncept för hela familjen där Stora scenen under utvalda söndagar bjuder på en festivalinspirerad upplevelse. En annan nyhet är Kvällsbiljetten, som innebär att man under utvalda dagar kan köpa en rabatterad allt‑i‑ett‑biljett eller åkpass om man vill starta sitt Lisebergsbesök lite senare.
Utöver årets nyheter väntar ett fullspäckat sommarutbud med över 50 konserter, dansbandskvällar och 11‑dans på onsdagar.
Länk: Liseberg