Ljudböcker på cd är redan populära, både i handeln och på biblioteket. Från och med måndag erbjuder Stadsbiblioteket en ny variant: låne-mp3 med inlästa romaner.
44 olika titlar, en per mp3-spelare, med allt från thrillers till sagor finns alltså att låna från och med måndag för den som vill ha intellektuell stimulans under gräsklippandet i sommar.
Går inte att kopiera
I paketet man får låna ingår laddare, hörlurar och en mp3-spelare som det inte går att kopiera ifrån.
– Eftersom spelaren är låst kan man garantera upphovsrätten på ett tillfredsställande sätt, vilket har varit ett problem med några andra försök som har gjorts på bibliotek runt om i landet, säger Heli Henriksson på Göteborgs Stadsbibliotek.
Utlåningen kommer att fungera precis som vilken annan bokutlåning som helst, gratis och med fyra veckors lånetid.