Magiskt halvmiljonstreck nås sommaren 2009 visar prognos
Enligt den prognos som Göteborg Stads statistikgrupp nu presenterar väntas nettoinflyttningen för 2006 bli 3.250 att jämföra med förra årets 1.866.
– Rörligheten är hög men befolkningstillväxten fortsätter. Vi räknar med ett befolkningstillskott på 1.500 personer under 2006 och att tendensen från förra året därmed håller i sig, säger Lutz Ewert som är planeringsledare på stadskansliets statistikgrupp.
Tillfälligt minskad fruktsamhet?
Förra året överraskades statistikerna av att fruktsamheten i staden sjönk när man istället hade trott att den skulle stiga. I den nya prognosen räknar man med att det var en tillfällig nedgång.
– Vi tror att fruktsamheten kommer att utveckla sig som i landet i övrigt. Det har den gjort sedan lång tid tillbaka, säger Lutz Ewert.
Förra årets svacka kommer ändå på sikt att i någon utsträckning påverka förskolors och skolors underlag om några år. Den nya prognosen berättar också om den anstormning av pensionärer som väntar.
– Fyrtiotalisterna är en jättestor åldersgrupp som nu börjar gå i pension. Gruppen 65-69-åringar ökar otroligt mycket, säger Lutz Ewert men han vet också att situationen faktiskt inte är unik för staden.
550.000 år 2020
Göteborg har tidigare haft stora årskullar med 65-åringar som blir pensionärer. Antalet göteborgare i åldrarna 65-74 är i år 33.100. År 2020 beräknas motsvarande befolkningsgrupp vara hela 46.000.
Vid slutet av 2005 var antalet göteborgare 484.993. Vid nästa årsskifte uppskattas invånarantalet till 490.028.
– Någon gång under sommaren 2009 räknar vi med att Göteborg når det magiska talet en halv miljon innevånare, säger Lutz Ewert.
Och får den nya prognosen rätt finns det 550.000 göteborgare år 2020.

