2006-06-14 | 2 min läsning

Många års slit innan Ullevis läktare fylls vid EM

Efter fem års planering är det snart dags för den största idrottshändelsen i Sverige på tio år. EM i friidrott på Ullevi är ett gigantiskt evenemang, som blir möjligt tack vare mer än 3.000 frivilliga och hundratals kommunanställda.

– Den stora arbetsinsatsen under EM görs av de 3.200 volontärerna. De är oerhört viktiga, inte minst som EM:s ansikten utåt, säger Toralf Nilsson, generalsekreterare för EM-organisationen.

– Utan volontärerna hade vi definitivt inte kunnat genomföra något så här stort. Vi hade aldrig kunnat avlöna så många anställda.

Vana att samverka

Bakom volontärerna finns hundratals anställda i Göteborgs Stad som på olika sätt gör EM möjligt: Trafikplanerare på trafikkontoret, vaktmästarna på Ullevi, växeltelefonisterna som ställer upp och jobbar övertid, park- och naturförvaltningens folk som smyckar staden med blommor i EM-färgerna rött, blått och orange.

– Vår struktur bygger på att det sedan lång tid tillbaka finns en vana att samverka mellan stadens olika förvaltningar och bolag inför stora evenemang. Men det gäller inte bara kommunen. Stora delar av samhället – polis, sjukhus, flygplatser, hotell – måste ställa upp för att EM-veckan ska bli bra, säger Toralf Nilsson.

Läs hela artikeln i senaste numret av Vårt Göteborgs pappersupplaga som utkommer onsdagen den 14 juni.
Läs också om hur miljöförvaltningen håller koll på EM-maten så att aktiva och publik ska slippa magsjuka. Läs dessutom om hur EM ska bli ett grönt evenemang.

Tidningen delas ut till alla hushåll i Göteborg kommun. Den finns också att ladda ner som pdf-fil här .



Prenumerera så du inte missar något nytt!