Maritiman inleder säsongen med ny utställning
På torsdag 2 april öppnar Maritiman för säsongen 2026. Då öppnar den nya utställningen Skuggornas värld som utforskar gränslandet mellan fakta och fiktion. Verkliga fall möter populärkulturella berättelser, från Stig Bergling till James Bond. Utställningen innehåller också interaktiva inslag där besökarna kan testa sina förmågor kopplade till spioneri.

– Kanske är det spänningen, hemligheterna och den ständiga närvaron av fara som lockar. Spioneri väcker frågor om lojalitet och svek, och om ont och gott, säger Johannes Olsson, ansvarig för publik verksamhet på Maritiman.
– Samtidigt finns en tydlig kontrast mellan den romantiserade bilden i populärkulturen och den mer komplexa verkligheten, fortsätter han.
Öppettider under påsklovet 2–12 april
Varje dag klockan 11–17
Biljetter köps på www.maritiman.se eller på plats vid entrén
Länk: Maritiman: Påsklov ombord
Påsklovsprogrammet är fullt av aktiviteter för stora och små, som påskpyssel, fartygsvandringar, temaguidningar, sagovandringar och experiment med Tim och Virvelina.
För den som vill upptäcka på egen hand finns en audioguide med ljudspår och quiz anpassade för alla åldrar.
– Vi vill väcka nyfikenhet och låta besökarna upptäcka livet ombord på ett lustfyllt sätt, säger Johannes Olsson.