Mat för barn och äldre i fokus på Måltidens dag
Göteborgs Stad väljer att fira Måltidens dag 2011 genom att bjuda in medborgarna till samtal om maten i förskolor, skolor och på äldreboenden.

På Gustaf Adolfs torg kommer det att finnas ett stort tält, dit alla är välkomna för att provsmaka en skollunch. En ekologisk soppa serveras mellan klockan 11 och 14 och besökarna får också tillfälle att prata med politiker, tjänstemän och kockar.
Några av ungdomarna i ungdomsfullmäktige kommer att vara med i tältet. Mikael Olow, måltidsansvarig i Lundby och projektledare för Måltidens dag, säger att den fråga som ständigt kommer upp när man pratar skolmat med barn och unga är önskan om delaktighet.
Finns en kultur som behöver förändras
Men även på skolor där eleverna kan påverka menyn är inställningen negativ till maten. Mikael Olow menar att det finns en kultur som behöver förändras.
– Barnen säger att skolmaten är äcklig, rent generellt. Men oftast stämmer det inte, för maten tar slut. Skolmaten är hur bra som helst, den är betydligt bättre än den var för bara fem eller tio år sedan. Förändringen har gått jättefort, men inställningen eller kulturen kring maten har inte alls förändrats i samma takt, säger Mikael Olow.
Även maten till äldre kommer att diskuteras på torsdag 20 oktober. Politiker, tjänstemän, kockar och representanter för stadens äldre är inbjudna till ett lunchmöte ombord på en av de gamla spårvagnarna. Där kommer att serveras en måltid som tillagats på ett äldreboende i Örgryte.

Illustration: Mikael Olow