2025-09-30 | 2 min läsning

Mentorskap stärker förskollärare och verksamhet

Förskollärarna Adrijana Kljajic och Birgitta Lundin. Foto: Förskoleförvaltningen
2025-09-30 | 2 min läsning
​En särskild satsning ger förskollärare i områden med sociala utmaningar möjlighet att utvecklas i sin yrkesroll med stöd av erfarna mentorer. Förskolläraren Adrijana Kljajic och mentorn Birgitta Lundin berättar om erfarenheterna. 

Adrijana Kljajic är förskollärare på Temperaturgatan 7 förskola i Biskopsgården och hon tvekade inte när rektorn erbjöd henne att delta i insatsen.

– Jag behövde en utmaning och vill utveckla mig i min yrkesroll. Det är givande att prata med någon utanför den egna förskolan, det ger nya perspektiv. Jag ville också få erfarenhet av hur det är att utvecklas tillsammans med en mentor, säger hon.

Hittar vägar till balans i arbetslivet

Mentor och förskollärare träffas en gång i månaden. Samtalen med mentorn har hjälpt Adrijana Kljajic att bli mer medveten om sina styrkor och hittat vägar till balans i arbetslivet.

Mentorn i fråga är Birgitta Lundin, förskollärare på Bergsgårdsgärdet 93 förskola. Hon har arbetat inom förskolan i nästan fyra decennier och har flera års erfarenhet som mentor.

– Att prata med en mentor ger förskolläraren möjlighet att kliva ur vardagen och reflektera tillsammans med en erfaren kollega som inte jobbar på samma förskola. Samtalen kan bli stärkande, avlastande och inspirera till nya steg i yrkesrollen. När förskolläraren blir tryggare smittar det av sig på hela verksamheten, säger Birgitta Lundin.

Utbyte åt två håll

Både Birgitta Lundin och Adrijana Kljajic betonar att utbytet går åt två håll.

– Det är väldigt inspirerande att vara mentor, man får själv med sig mycket, säger Birgitta Lundin.

Adrijana Kljajic fyller i:

– Var inte rädd för att tacka ja om du blir erbjuden. Det betyder inte att du är dålig, utan att du vill utvecklas. Jag rekommenderar verkligen fler att ta chansen.



Prenumerera så du inte missar något nytt!