Miljöförvaltningen slår larm om den dåliga Göteborgsluften
– Enligt miljöbalken har vi en skyldighet att se till att man klarar miljökvalitetsnormen, och det är så uppenbart att man inte gör det under det här året, säger Ann-Marie Ramnerö på miljöförvaltningens plan- och trafikavdelning.
Mer måste göras, och snabbare
Redan vid februari månads slut hade normen för kvävedioxid överskridits vid fler tillfällen än vad som är tillåtet under ett helt år.
– Därför slår vi nu larm tidigt, för att man ska kunna göra åtgärder så att vi får en bättre förutsättning för göteborgarnas hälsa, säger Ann-Marie Ramnerö.
Hon påpekar att mycket redan är gjort, men att det behövs mer och att det måste gå snabbare.
Får fyra månader på sig
– Både trafiknämnd och Vägverket håller på med många bra saker som kommer att förbättra miljön, men det är också viktigt att det händer i tillräckligt snabb takt och att vi alla tar problemen på allvar.
Om miljönämnden väljer att fatta beslut i enlighet med förslaget innebär det att trafiknämnden har ungefär fyra månader på sig att komma upp med nya idéer för att minska utsläppen.
Frågan kommer att behandlas på miljönämndens möte den 27 april.