2006-10-26 | 1 min läsning

Miljötillsynen fungerade bra under EM

Toaletterna räckte till, musikvolymen höll sig på godkända nivåer, många källsorterade sitt skräp och livsmedelshanteringen fungerade i stort sett bra. Det konstaterar miljöförvaltningen i en ny rapport om miljöanpassningen och tillsynen av EM och EM-festen i augusti.

Den här artikeln publicerades 2006-10-26 och kan ha hunnit bli inaktuell.

Under tillsynsinsatsen, som var den största sen VM 1995, provade miljöförvaltningen några nya grepp som visade sig lyckade.

Tillsynen av restauranger och försäljningsbodar startade till exempel två dagar innan EM-festen. Detta gjorde att många byggfel kunde rättas till i förväg och inspektörerna kunde istället koncentrera sig på själva livsmedelshanteringen.

Krav på livsmedelskurs

En annan nyhet var kravet på att alla företag som medverkade skulle ha gått en grundläggande kurs i livsmedelshygien. Det föll så väl ut att detta krav kommer att ställas vid alla större evenemang i Göteborg i fortsättningen.

Miljöförvaltningens inspektörer pekar dock på några saker som kunde fungerat bättre. Bland annat måste information och kunskap nå ut till dem som arbetar i bodarna. Kylförvaring av livsmedel behöver också bli bättre.

Foto: Peter Svenson



Prenumerera så du inte missar något nytt!