Under 24 timmar kommer de deltagande lagen i West Coast Travelhack 2011 att arbeta med att ta fram nya tjänster som kan underlätta för resenärer att ta hållbara beslut när det gäller resandet. Till sin hjälp har de all tänkbar trafik- och miljödata från en rad olika källor.
Vill ta vara på kreativitet
Från Göteborgs Stad erbjuds bland annat information om stadens lånecyklar, till exempel hur många som är lediga, var det finns pumpstationer och om antalet parkeringsplatser.
− Vi vill ta vara på den kreativitet som finns därute. Det finns redan mycket data tillgänglig via data.goteborg.se. Det handlar om att kunna sätta ihop det som finns till något helt nytt som hjälper människor i sitt vardagliga resande, säger Noel Alldritt, som är ITS-projektledare på trafikkontoret.
Det lag som lyckas bäst med att skapa en helt ny tjänst kan vinna ett utvecklingskontrakt, genom vilket deras idé går att förverkliga från prototyp till färdig applikation.
Bästa idén tävlar också
Parallellt uppmuntras allmänheten att delta med sina bästa förslag på hur trafikdata skulle kunna presenteras i form av en app eller kombineras med annan databaserad information för att underlätta vardagsresandet. Tävlingen är en del av Travelhack och kallas för ”My idea”. Förslagen ska vara postade senast den 6 oktober och vinsten är en Ipad.
− Det möjliggör för alla som inte är utvecklare och själva kan utveckla sin idé, att få den genomförd av någon annan, kanske någon av deltagarna i Travelhack, säger Noel Alldritt.
Ett tiotal lag med olika utvecklare eller studenter inom IT-området väntas delta i Travelhack.
Bakom tävlingen står projektet ISET, Innovation for Sustainable Everyday Travel, där Göteborgs Stad ingår som en av flera parter.