2024-12-18 | 3 min läsning

När Joakim blev chef blev han också världsmästare

Det kommer nog att ta ett tag innan det sjunker in vad det är jag har gjort, säger Joakim Hägg.
2024-12-18 | 3 min läsning
Han hade kämpat länge, men det var först när Joakim Hägg blev chef och småbarnsförälder som han lyckades bli världsmästare. En bedrift som genomsyrar hans ledarskap på förvaltningen för funktionsstöd.

Det har gått en dryg månad sedan Joakim Hägg lyfte bältet över huvudet som nybliven världsmästare i thaiboxning, en sport som utövas av uppskattningsvis uppemot tio miljoner människor världen över.

Hans motståndare på den här nivån tränar och utövar sin sport på heltid, medan Joakim arbetar heltid som enhetschef och är dessutom småbarnsförälder med allt vad det innebär.

För en dryg månad sedan blev Joakim Hägg världsmästare i thaiboxning. Foto: Privat

– Det gör att jag enbart kan träna på fritiden, vilket gör stor skillnad i förutsättningar och möjligheter mellan oss elitidrottare att kunna satsa, säger Joakim Hägg.

Ett logistiskt pussel att få vardagen att fungera

Joakim är utbildad arbetsterapeut och har tidigare arbetat inom beroendevården och därefter som arbetsspecialist inom förvaltningen för funktionsstöd i Göteborgs Stad. Sedan augusti i år arbetar han som tillförordnad enhetschef inom socialpsykiatrin i Göteborgs Stad med personalansvar för 25 medarbetare. Han genomgår också Göteborgs stads chefsprogram Morgondagens chef.

– Det är ett logistiskt pussel. Samtidigt gillar jag att arbeta hårt och disciplinerat och trivs med de olika rollernas tydliga ramar och struktur, säger Joakim Hägg.

Han tillfrågades i våras om att axla ett tidsbegränsat chefskap på sex månader i samband med en pensionsavgång i slutet av sommaren, ett förordnande som sedan dess har förlängts till augusti 2025.

Frågan sammanföll dock med hans förberedelser inför matchen om världsmästartiteln i thaiboxning i november. Samtidigt kom också antagningsbeskedet från Göteborgs Stads chefsförsörjningsprogram, Morgondagens chef.

– Jag hade inte axlat chefsrollen och ansvaret om jag inte trott att jag hade kunnat göra det bra. Sedan är det en utmaning att få till en balans mellan en ny chefsroll, elitsatsning och samtidigt gå ett chefsprogram, säger han.

Tydliga likheter mellan chefskap och elitidrott

En viktig egenskap inom både elitidrott och chefskap är förmågan att kunna leda sig själv och andra för att nå framgång. Samtidigt kräver båda rollerna en stor målmedvetenhet och fokus på prestation.

I det tidigare jobbet som arbetsspecialist låg Joakims fokus på att hitta kreativa lösningar, en erfarenhet som han upplever sig ha haft stor nytta av under det senaste halvåret. Som elitidrottare är han van vid att arbeta med tydliga och mätbara mål och strategier för att nå dem. Han bryter ner dem till mindre delmål och justerar strategierna utifrån sin prestation.

– I mitt ledarskap sätter jag upp teamrelaterade mål och arbetar med kort- och långsiktiga planer och använder resurser strategiskt för att nå målen. Jag är van vid att arbeta lösningsfokuserat och strukturerat, säger Joakim.

Båda rollerna förutsätter också god disciplin. För att nå maximal prestation i sin idrott är Joakim disciplinerad i sin träning, kost och vila. Som ledare krävs motsvarande disciplin för att kunna balansera sitt arbete, fatta informerade beslut och upprätthålla kontinuitet i verksamheten och bibehålla och utveckla medarbetarnas engagemang.

Joakim menar att han kan bidra med nya ögon, men den erfarenhet som finns hos medarbetarna är nyckeln och om inte de tror på och vill vara med på resan de gör, då blir det ingen resa.

– Ensam är jag inte stark, det är mina medarbetare som känner verksamheten och våra deltagare bäst. Tillsammans kan vi göra vardagen bättre för dem vi möter och tillsammans kan vi nå ut till fler, inte ensamma, säger han. 



Prenumerera så du inte missar något nytt!