2025-06-18 | 3 min läsning

Naturnära arbete gav ökat välbefinnande

Stödpedagogen Daniela Wernhage och stödassistenterna Lena Johansson och Jonas Gustavsson på sommarens marknadsdag på Växtkraft. Foto: Växtkraft
2025-06-18 | 3 min läsning
Den dagliga verksamheten Växtkraft har miljö och hållbarhet som fokus.  Arbetet sker i och nära naturen där deltagarna odlar och tar hand om växterna. Att arbeta med skapande i lugn och grön miljö har lett till ett ökat välbefinnande.

Växtkraft har sedan starten hållit på med återbruk och återvinning i olika former. Men att den dagliga verksamheten skulle få miljö och hållbarhet som inriktning var lite av en slump.

För några år sedan blev stödassistent Lena Johansson inbjuden till en föreläsning om miljöpsykologi på Frölunda kulturhus. Föreläsaren berättade om en grupp utbrända personer i Japan som fick grön rehab genom att vistas i en skog vilket ledde till positiva effekter för deltagarna.

Foto: Klara Svensson

Föreläsaren berättade också att studier visat att intagna på sjukhus tillfrisknade snabbare om de hade utsikt mot träd från sitt sjukhusfönster.

– Det väckte idéer om att naturens positiva och läkande effekter också skulle kunna bidra till deltagarnas välmående, berättar Lena Johansson

Under samma tidsperiod fick de kontakt med en blomsterbutik som gav dem växter som inte kunde säljas och överblivna plastkrukor. De började ta skott av växterna och tog hand om skotten tills de växte till sig. Senare började de även med odlingar i trädgården.

Foto: Daniela Wernhage

– Vi märkte hur viktigt det var för brukarna att själva få ta hand om något. För deltagarna innebär det att de får ta ansvar för något som lever och vårda ett frö fram tills det blir exempelvis en blomma, säger Daniela Wernhage som arbetar som stödpedagog.

Både växter och tålamod odlas

I lokalerna finns olika rum för olika aktiviteter. I ett rum syr de tygpåsar av återbrukade tyger och ett annat rum är fyllt av små krukväxter som deltagarna själva skapat genom att ta skott från modersplantor av olika sorter. Ute i trädgården blommar fruktträden och i odlingslådorna har små skott börjat gro.

Att arbeta med naturen ger en variation och rytm till verksamheten. De odlar exempelvis fågelmat på sommaren vilket de lägger ut till fåglarna på vintern. De har även studiecirklar med deltagarna om vad som händer under de olika årstiderna.

Foto: Daniela Wernhage

– En sak som vi får lära oss när vi odlar är tålamod. Lavendeln i växthuset har vi tagit som sticklingar runt flaggstången. Lavendeln har tagit lång tid att växa till sig, men vi kommer snart kunna sälja den som krukväxter, säger Daniela Wernhage.  

Aktiviteterna på Växtkraft är anpassade efter deltagarnas intressen och förmågor. En deltagare tycker det är roligt att återbruka saker från återvinningscentralen vilka sedan används i de egna lokalerna eller säljs vidare. För deltagarna med lägre förmåga används odlingarna främst som en sinnesträdgård.

Det som tillverkas kommer till nytta

Två gånger per år har Växtkraft marknad där de säljer sina alster. På marknaden som är öppen för alla bjuds det på fika och förskolan bredvid kommer på besök. För brukarna är marknadsdagarna viktiga eftersom de får se att det de skapat kommer till nytta.

Natur och hållbarhet ger ökat välbefinnande

Hur blev det då, bidrog ett ökat fokus på natur och hållbarhet till ökat välbefinnande?

– Vi märker att deltagarna blir lugna och mindre stressade när de är ute och rör sig i naturen. Förutom naturen är gemenskapen och att det vi skapar kommer till nytta viktigt för deltagarna, berättar Lena Johansson.



Prenumerera så du inte missar något nytt!