2005-11-10 | 4 min läsning

    Nöjda besökare på stadens medarbetardagar

    Trevlig atmosfär, bättre än väntat och stor bredd på kommunens verksamheter. Det var några av de omdömen som kom fram i samband med att den allra första upplagan av Göteborgs Stads medarbetardagar avslutades på torsdagen.

    Under tre dagar har Göteborgs Stads medarbetardagar pågått i samband med Kvalitetsmässan på Svenska Mässan. Syftet har varit att låta stadens medarbetare mötas, lära av varandra och ta del av vad som händer inom kommunen, men utanför den egna verksamheten.

    Sammanlagt räknades till drygt 25 utställare, närmare 30 seminarier och ett stort antal besökare. En av dem var Karin Samuelsson, som arbetar med funktionshindrade i Askim.

    – Det är viktigt med sådana här initiativ, att man som medarbetare får en chans att se vad som finns runt om i stan, konstaterade hon.

    Svårt få information

    Bibbi Löwed, som arbetar med folkhälsofrågor i stadsdelen centrum, tyckte dock att det var svårt att få information om vad Medarbetardagarna handlade om innan de drog igång.

    5BDE.jpg– Jag ville se vad som händer i min egen stadsdel, berättade hon och fortsatte:

    – Jag tycker vi gör väldigt mycket i Göteborgs stad. Det är något som slår mig när jag går runt här. Det har varit suveränt, verkligen jättebra och snyggt ordnat.

    Bra ”ge- och ta”-känsla

    Positivt överraskad av atmosfären var Agneta Möller, som i vanliga fall arbetar med funktionshindrade i Frölunda.

    – Alla är så nyfikna och glada. Det är verkligen en ”ge- och ta”-känsla här, mycket bättre än jag hade trott.

    Marie Stoltz, som är samordnare för medarbetardagarna, är mycket nöjd med den respons hon har fått från arrangemangets utställare och besökare.

    – Det här är första gången vi har bjudit in alla medarbetare för att lära och ta del av varandras erfarenheter. Det har varit fantastiska dagar med många goda exempel och de besökare som har varit här har uppskattat att i lugn och ro ha tillgång till en sådan här arena i flera dagar, säger hon.

    Hon framhåller att medarbetardagarna på sikt även kommer kommunens invånare tillgodo.

    – Vi lär oss att följa upp stadens verksamheter på ett sådant sätt att vi bättre kan se till göteborgarnas behov, säger hon.

    Vill nå ut bättre

    Trots ett överlag lyckat arrangemang ser Marie Stoltz att det på flera områden kan bli ännu bättre till nästa gång.

    – Vi har inte nått ut tillräckligt. Även om det har varit många både besökare och utställare här, önskar jag att vi hade haft ännu fler medarbetare på plats. Vi måste vara tydligare med vad som gäller och vad vi erbjuder medarbetarna, säger hon.

    Inte minst vill hon inför nästa omgång utöka samarbetet med stadens bolag.

    – Jag önskar att de hade varit mer synliga under de här dagarna, säger Marie Stoltz.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!