2025-06-02 | 1 min läsning

Ny lag ger fler elever tillgång till skolbibliotek

Nya regler ska ge fler elever tillgång till skolbibliotek Foto: Lo Birgersson
2025-06-02 | 1 min läsning
I sommar införs nya regler i skollagen för skolbibliotek. Målet är att alla elever ska ha tillgång till skolbibliotek och utbildad skolbibliotekarie.

Från och med 1 juli 2025 görs ändringar i skollagen som innebär nya regler för skolbibliotek. Målet är att alla elever ska ha tillgång till ett bemannat skolbibliotek på sin egen skola, och att det ska finnas en fackutbildad skolbibliotekarie.

Extra pengar till skolor som satsar på skolbibliotekarier

Regeringen avsätter nu bidrag för att stimulera till rekrytering. För att det ska bli verklighet kommer grundskoleförvaltningen också att ge extra pengar till de skolor som satsar på att anställa skolbibliotekarier. 

Detta för att de ska kunna anställa fler fackutbildade skolbibliotekarier och förbättra skolbiblioteken. Skolbibliotekarier hjälper eleverna att uppfylla målen genom att undervisa och samverka med undervisningen.

Detta innebär den nya lagen för skolorna:

  • Alla elever ska ha tillgång till ett skolbibliotek på sin egen skola.
  • Skolbiblioteken ska vara bemannade så att de kan uppnå ändamålen med skolbibliotek enligt skollagen.
  • Skolorna ska sträva efter att anställa fackutbildade skolbibliotekarier.

Länk: Göteborgs Stad: Grundskolebiblioteken i Göteborg

– Med stöd i skollag och bibliotekslag ska skolbiblioteken och skolbibliotekarien arbeta för elevernas läsande och källkritiska förmåga, och även bidra i skolans värdegrundsarbete och demokratiuppdrag. Detta gör skolbibliotekarien i såväl biblioteksrummet som i undervisning i klassrummen, säger Louise Greve, verksamhetsutvecklare på grundskoleförvaltningen.



Prenumerera så du inte missar något nytt!