Den nya flytbron längs Stora Delsjöns västra sida är klar och öppen för att användas. Foto: Christina Petersson

2023-11-13 | 2 min läsning

Nya flytbron på plats vid Stora Delsjön

Den nya flytbron längs Stora Delsjöns västra sida är klar och öppen. Snart kommer också en livräddningsstation och bänkar på plats vid brons badbrygga.

Det är en prefabricerad bro i flytbetong, som sitter fast med ankare nere i botten, som ersatt den gamla slitna bron.

– Det är samma typ som man använder för båtbryggor och liknande. En stor stabil bro som vi hoppas ska hålla länge. Den kräver lite underhåll och det är viktigt eftersom bron ligger svårt till. Det kanske inte är den snyggaste varianten, men vi har valt funktion före design denna gång, säger Anna-Karin Holst, teknisk förvaltare på stadsmiljöförvaltningen.

Badbrygga med stege finns på bron för alla badsugna. Foto: Christina Petersson

Uppskattad plats för vinterbad

Bron har räcken av stål och även en badbrygga med stege för alla som är sugna på höst- och vinterbad.

– Vi har förstått att det är många som gillar att vinterbada här så därför har vi behållit en badbrygga.

En livräddningsstation är snart på plats vid badbryggan och bänkar för ökad trivsel håller på att byggas.

Flytbron slutbesiktigades i förra veckan. Det finns några punkter som ska åtgärdas i efterhand men bron är godkänd och får användas.

Den nya bron är i betong för att hålla längre och blir mer stabil för både gående och cyklister. Foto: Christina Petersson



Prenumerera så du inte missar något nytt!