2010-01-27 | 2 min läsning

Nya studenter får VIP-kväll på filmfestivalen

Göteborg har fått 4.000 nya studenter när vårtterminen nu börjar. Från och med torsdagen välkomnas de med en rad aktiviteter, bland annat en VIP-kväll i Göteborgs filmfestivals tält på Järntorget.

Traditionen att ordna ett gemensamt välkomstkalas för nya studenter – både på Chalmers och Göteborgs universitet – startade hösten 2006 och är nu alltså inne på femte året.

Mannerström bjuder på hummersoppa

Student10 kallas insparken i år och programmet finns nu ute hos alla studentkårer. Det består av totalt 15 aktiviteter/erbjudanden som syftar till att nya studenter ska känna sig välkomna till Göteborg samtidigt som de träffar andra studenter.

På torsdag kväll bjuds de nya studenterna till en smygöppning av Göteborgs Filmfestival. I Festivaltältet på Järntorget ges heta tips från festivalledningen, Göteborgs gourmetkock Leif Mannerström bjuder på hummersoppa och SkolDisco spelar skivor hela kvällen. Först till kvarn gäller.

Speed dating på Röhsska

På Alla hjärtans dag den 14 februari hålls ”Speed dating for friends” på Röhsska museet. Här kan studenterna söka efter vänner – någon att spela schack med, en ateljéplats, ressällskap eller kanske en träningspartner.

Det största årliga studentarrangemanget hålls i form av en stor kick-off inför höstterminen, då flest studenter startar. Men sedan ett par år tillbaka erbjuds även studenter som är nya till vårterminen att delta i olika aktiviteter. Det mesta är gratis under Student10.

Fotnot:
Bakom arrangemanget står Göteborg & Co, Näringslivsgruppen, Göteborgs universitet, Chalmers och GFS Göteborgs Förenade Studentkårer.



Prenumerera så du inte missar något nytt!