– Vi kommer att lämna in en överklagan till kammarrätten i morgon (läs: onsdag), säger Roland Jenssen, chef för avtal och tjänster på Färdtjänsten.
Det tog politikerna i färdtjänstnämndens presidium drygt en vecka att komma fram till det beslutet.
Anser länsrätten gjort fel
– Det främsta skälet till beslutet är att de helt enkelt anser att länsrätten gjort en felaktig bedömning, säger Roland Jenssen.
I fjol gjorde Färdtjänsten två upphandlingar av rullstolsbusstrafiken. Den första fick göras om på grund av oklarheter i upphandlingsunderlaget. Även de andra upphandlingen överklagades. Göteborgs Spårvägar och Göteborg Buss ansåg att de inte blivit rättvist bedömda. Länsrätten gick på de båda bolagens linje med motiveringen att kommunen visserligen fattat tilldelningsbeslut, men inte upprättat bindande avtal innan giltighetstiden för anbuden löpte ut.
Principiell fråga
Eftersom den uppkomna situationen inte finns reglerad i LOU (lagen om offentlig upphandling) anser Roland Jenssen att det är viktigt att få saken prövad i en högre instans.
– Det är en principiellt viktig fråga för alla som sysslar med upphandling, säger han.
I väntan på prövningstillstånd förbereder sig nu Färdtjänsten för att förlänga avtalen med nuvarande leverantörer. Oavsett vad kammarrätten tar för beslut räknar Roland Jenssen att nya avtal ska kunna börja att gälla från 1 februari 2006.