Nytt AI-stöd ska göra webbplatser mer tillgängliga
Förvaltningen för funktionsstöd i Göteborg Stad har samarbetat med Skellefteå kommun, Jönköpings kommun och Sveriges forskningsinstitut Rise för att ta fram prototypen för ett AI-baserat kommunikationsstöd. AI-lösningen riktar sig främst till personer med intellektuell funktionsnedsättning och är tänkt att förenkla krångliga webbplatser.
”Jag kan ibland tycka att vissa webbsidor har texter som är väldigt krångliga. Då brukar jag ta en skärmdump och be AI skriva om. Men det hade ju varit mycket enklare om jag förstod direkt”
Victoria Jellaj

– Vi har haft tur att få jobba med en expertgrupp under projektet, det rör sig om 17 deltagare i daglig verksamhet från våra fyra stadsdelar. De har lärt oss massor och kommit med viktiga insikter i hur vi ska kunna utveckla den här prototypen, berättar Johan Twedberg på förvaltningen för funktionsstöd, som har drivit projektet i Göteborg.
Ökad delaktighet och minskat digitalt utanförskap
De som har intellektuell funktionsnedsättning är den största gruppen i samhället, tillsammans med blinda personer, som har svårt för digitaliseringen och riskerar att hamna i digitalt utanförskap.
– Ett av syftena med den här prototypen är att människor med funktionsnedsättning ska bli mer självständiga och delaktiga i samhället, säger Johan Twedberg.
I dag finns lagar som reglerar hur främst offentliga webbplatser måste vara tillgänglighetsanpassade. Prototypen anpassar och förenklar webbinformationen så att fler ska kunna förstå och ta till sig informationen.

”Det känns jättebra att få vara med och tycka till och bli lyssnad på. Jag hoppas att våra synpunkter gör skillnad och kan göra krångliga webbsidor enklare”
Mahmoud Issa
– AI erbjuder möjligheter som inte funnits tidigare. Vår förhoppning är att den här typen av stöd ska finnas på alla offentliga webbplatser i framtiden, säger Johan Twedberg.
– Det har varit fantastiskt givande att ha med våra experter, de har varit den stora behållningen i det här projektet. En bieffekt av arbetet är att de har sågat våra egna webbsidor med fotknölarna. Så där har vi redan satt igång ett arbete, säger Johan Twedberg.
Resultatet ska spridas till andra kommuner
Två av deltagarna i expertgruppen är Victoria Jellaj och Mahmoud Issa. De har deltagit i workshops och bland annat delat med sig av hur de upplever olika texter och webbsidor.
– Det var både kul och spännande att få vara med i projektet. Jag kan ibland tycka att vissa webbsidor har texter som är väldigt krångliga. Då brukar jag ta en skärmdump och be AI skriva om. Men det hade ju varit mycket enklare om jag förstod direkt, säger Victoria Jellaj.
Mahmoud Issa håller med om att vissa webbsidor innehåller onödigt krångliga ord och att det varit värdefullt att kunna bidra i projektet.
– Det känns jättebra att få vara med och tycka till och bli lyssnad på. Jag hoppas att våra synpunkter gör skillnad och kan göra krångliga webbsidor enklare, säger han.
Efter projektets slut hösten 2025 är förhoppningen att prototypen ska utvecklas till en färdig tjänst. Resultatet i projektet, som finaniseras av Vinnova, kommer att spridas till övriga kommuner i Sverige och ligga till grund för kravspecifikationer kopplade till AI och språkmodeller vid kommande upphandlingar.