Foto: Mosphotos/Aleksandr Davydov
Det är förvaltningen för funktionsstöd som har testat att erbjuda grupprao för högstadieelever. En testpilot som föll väl ut och som kommer att breddas inom förvaltningen.
”Mycket uppskattning från hyresgästerna”
De första ungdomarna som kom på grupprao var väldigt glada över möjligheten och kan se sig själva jobba med dessa humana och medmänskliga yrken.
– Helt grymt, känns bra att ha någon att dela tankar med och göra sysslor med. Fördelarna är många, lärorikt att få se hur människor ha det. Jättemysigt, mycket uppskattning från hyresgästerna, sa en av eleverna.
En annan elev var förvånad över att dessa jobb inte är mer kända.
– Jag är helt chockad över att denna typ av yrken inte får mer uppmärksamhet. Men jag tror att prao/grupprao är ett bra sätt att lära folk om detta.
På prov under hösten
Det är en testverksamhet som inletts under hösten. Ungdomar i årskurs nio erbjöds att komma en hel vecka på grupprao i olika verksamheter, som dagliga verksamheter och bostad med särskild service för människor med funktionsnedsättning.

Sofia Alstam, hr-specialist på förvaltningen för funktionsstöd.
– Många känner inte till hur kreativt och meningsfullt det kan vara att göra dessa jobb och vilka karriärvägar som finns. Det vill vi visa upp för att locka fler unga att söka sig hit, säger Sofia Alstam, hr-specialist på förvaltningen för funktionsstöd.
Kommer utvecklas under nästa år
Gruppraon är en blandning av studiebesök och prao. Det finns inte möjlighet att ta emot en hel klass, men mindre grupper går bra. Planen är nu att fyra elever får testa detta ihop. Nästa år kommer gruppraon att utvecklas och mångfaldigas som ett sätt att bredda rekryteringen och börja tidigt.
– Om man kan söka som grupp och vara flera stycken så kan det göra att fler vågar testa våra jobb, säger Sofia Alstam.
Eleverna kommer först att få information om förvaltningen för funktionsstöd. Sedan får de besöka en daglig verksamhet och praktisera på bostäder med särskilt stöd.
– Efter det hoppas vi att de har fått en bild av hur vi är som arbetsgivare och att de blir så intresserade att de sedan kommer att välja gymnasieutbildning med inriktning mot funktionsstöd efter avslutad praktik, säger hon.