Olikheter berikar under jobbskuggning
Det är en dag som tillbringas utanför personens ordinarie dagliga verksamhet och ger en möjlighet att få inblick i en arbetsplats som hen annars kanske inte skulle ha kommit i kontakt med. Jobbskuggning möjliggör positiva möten och erfarenheter för både jobbskugga och arbetsgivare. I år har hela 22 arbetsplatser tagit emot jobbskuggare, samtidigt efterfrågas ännu fler inför nästa år!
Volvo trucks arbetar med inkludering och allas lika värde
Magnus Backman, chef för Volvo trucks experience och events center, och hans arbetsgrupp hade möjlighet att kunna välkomna flera jobbskuggare vid ett och samma tillfälle.
– På Volvo trucks arbetar vi aktivt med inkludering och allas lika värde och här ingår också att lära av andras utmaningar och syn på arbetslivet. När frågan kom till vår grupp om att ta emot ett sällskap med jobbskuggare, tackade vi därför ja direkt.
De ställde intressanta frågor kring hur vi jobbar med säkerheten i våra lastbilar, om krocktester, hur elektriska lastbilar fungerar och vad som krävs i form av utbildning för att jobba här. Vi blev helt klart satta på prov.
Fler arbetsplatser välkomnas
Jobbskuggarveckan möjliggör positiva möten och erfarenheter och förhoppningen är att den här dagen bidrar till en positiv attitydförändring i samhället och främjar inkludering på arbetsmarknaden.
Jobbskuggarveckan startade på Irland 2007 och har sedan dess blivit internationell och genomförs samtidigt på olika arbetsplatser runtom i Europa.
I Sverige samordnas satsningen genom Svenska föreningen för supported employment, SFSE.
Det var en väldigt rolig övning att ta emot jobbskuggare. Framför allt gav det oss alla glädje i att de fick uppleva samma sak som när våra kunder besöker oss och se vad vi gör bakom kulisserna, det var kul, säger Magnus Backman.
Jonsereds trädgårdar uppmanar fler att våga ta emot
Erika Bertilsson, enhetschef på Jonsereds Trädgårdar och hennes kollegor välkomnade en jobbskugga under ett par timmar.
– Vårt engagemang bottnar i värderingen att alla kan bidra utifrån sina förutsättningar. Glädje föder glädje och att få en entusiastisk och intresserad människa på besök, smittar av sig. Det är en fin upplevelse att se sin egen verksamhet genom någon annans intresserade ögon.

Initiativet med jobbskuggning är riktigt bra och vi vill dra vårt strå till stacken och samtidigt uppmana fler att våga ta emot och öppna upp. Det är lätt att övertänka och tro att man måste förbereda den här dagen extra noga. Men, det räcker så fint med en vanlig dag på jobbet.
– Det är i utbytet det spännande sker och där kan man lära sig mycket, säger Erika Bertilsson.
Frölunda Hockey bjöd på samtal med svensk mästare
Mikael Ström arbetar som utvecklingschef och regionansvarig inom Frölunda hockey club.

– Idrotten har en viktig plats i samhället och det var en självklarhet för oss att ställa upp. Vår jobbskugga ställde spännande frågor om hur det är att jobba i Frölunda, hur man skapar is och hur stor isen är. Vi beskrev vardagen i en idrottsförening, olika arbetsuppgifter och avdelningar inom föreningen, berättar han.
– Vi fick också en pratstund med Andréa Dalen som spelar i vårt damlag, som nyligen blev Svenska mästare. Vi tittade även en stund när damlaget tränade på isen och när herrlaget tränade i gymmet. Det blev en mycket trevlig förmiddag, säger Mikael Ström.
”Som konstnär vill jag dela med mig av glädjen i mitt arbete”
Hanna Ekegren tvekade inte när frågan kom om att ta emot en jobbskugga i sin ateljé.

– Som konstnär vill jag dela med mig av glädjen i mitt arbete. Jag hade förberett en duk på staffliet, färg, pensel och fika. Min besökare målade och njöt av att resa inåt och samtidigt uttrycka det utåt genom målandet.
– Om en stund med mig i ateljén kan ge en annan människa glädje och nya perspektiv, så känns det stort för mig.
– Jag vill verkligen lyfta glädjen jag upplevde i mötet och känslan av att kunna ge någon annan nycklar att ta med sig, för att nyttja i både jobbaktivitet och på fritiden. Det blev ett härligt möte som jag kände gav oss båda lika mycket, säger Hanna Ekegren.
Premiär för jobbskuggning hos Göteborgs lastbilscentral
Bodil Johansson och hennes två kollegor på Göteborgs Lastbilscentral, hade också möjlighet att välkomna ett par jobbskuggare vid samma tillfälle.
– Vår första kontakt med jobbskuggning fick vi via Business Region Göteborg, som berättade om konceptet och lotsade oss vidare till förvaltningen för funktionsstöd.

– Det är därför första gången vi har haft jobbskuggare och det var riktigt roligt. Att se och uppleva det glädjeutbyte som våra jobbskuggare och GLC-kollegorna hade, är obetalbar.
– Vi fick frågor om vad man kan köra på en lastbil, hur en stenkross fungerar och vart panten tar vägen när våra bilar har hämtat den i affären.Deras leenden var stora när de fick testa att sitta bakom ratten i en av våra bil- och släpekipage och tuta över nejden.
– Det känns viktigt att ställa upp och göra skillnad och vi hoppas att fler arbetsgivare tar chansen. Vi kommer att göra om det, det ger perspektiv på vad som är kul på jobbet, säger Bodil Johansson.