2017-04-05 | 1 min läsning

    Paneldiskussion om EU på Stadsbiblioteket

    EU står inför en historiskt ny situation i och med Storbritanniens stundande utträde. Hur påverkar det EU som helhet, Sverige och mig som enskild medborgare? Den 6 april är det paneldiskussion på Stadsbiblioteket under rubriken ”Hur mår EU?”.

    I samarbete med Europa Direkt Göteborgsregionen arrangerar Stadsbiblioteket Göteborg en paneldiskussion om den ekonomiska och politiska situationen i Europa. I panelen sitter Katarina Areskoug Mascarenhas, chef för EU-kommissionens representation i Sverige, Stefan Gustavsson, näringspolitisk chef Västsvenska Handelskammaren och Daniel Naurin, professor i statsvetenskap vid Oslo och Göteborgs universitet.

    – Sen har vi anlitat journalisten Ylva Nilsson som moderator. Hon har följt och bevakat EU-frågor sedan 1988 och är väl insatt i dessa frågor, säger Sofia Arvidsson från Europa Direkt Göteborgsregionen.

    Förutom att paneldeltagarna får reflektera och berätta ur sina perspektiv kommer även publiken ges möjlighet att ställa frågor.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!