2010-09-30 | 5 min läsning

    Pilotprojekt kan rädda dömda ungdomar från skuldfällan

    Ett pilotprojekt i samarbete mellan Kronofogden och Ungdomstjänst i Göteborg kan göra att färre ungdomar drar på sig betalningsanmärkningar och därmed också alla de problem som sådana innebär när det gäller att skaffa allt från jobb till telefonabonnemang.

    Den som döms att betala skadestånd får idag ingen automatisk information om vart de ska betala pengarna. Väldigt få ungdomar vet om att det är deras eget ansvar att kontakta den som ska ha pengarna, helst via ombud, och göra upp om hur, när och vart pengarna ska betalas. Eller att det här kan finnas en öppning för att enas om en avbetalningsplan.

    – Allt för många gånger har jag hört att advokaterna uppmanat de dömda ungdomarna att ”vänta på räkningen”, säger Patrik Eklöf, samordnare på Ungdomstjänst.

    Det kommer ingen räkning

    Det är bara det att det inte kommer någon räkning. Det enda som händer är att Kronofogden efter en tid hör av sig till den som ska FÅ pengarna och frågar om de behöver hjälp med indrivning. Väntar man som betalningsskyldig på DEN räkningen, så hamnar man i kronofogdens register och får dessutom väldigt kort tid på sig att betala. Lyckas man inte i tid, så står man där med en betalningsanmärkning.

    Därför kom det väldigt lägligt när Göteborgs kommunfullmäktige gav social resursnämnd i uppgift att samarbeta med Kronofogden för att informera om riskerna med betalningsanmärkningar.

    – Som pilotprojekt valde vi att vända oss till ungdomar som dömts till ungdomstjänst, berättar Anders Magnusson, informatör på social resursförvaltning.

    Ungdomstjänst är ett alternativt straff istället för fängelse eller böter, som utdöms till unga och innebär obetalt arbete. Många ungdomar som dömts till ungdomstjänst har också dömts att betala skadestånd till brottsoffer.

    Ofta var det redan för sent

    Pilotprojektet gick ut på att handläggarna på Ungdomstjänst fick utbildning i det ganska krångliga skadeståndsreglerna av Kronofogden. Inte minst reglerna om solidariskt betalningsansvar. En kunskap som de in sin tur förmedlade vidare till ungdomarna.

    Men handläggarna hade märkt att många av ungdomarna redan hunnit hamnat i skuld när de kom till ungdomstjänsten.

    – De upplevde att allt var kört, utöver din dom fick de betydligt svårare att få jobb, bostad och telefonabonnemang, säger Patrik Eklöf.

    För att nå ungdomarna på ett tidigare stadium, kom Patrik Eklöf kom på idén att Kronofogden under projekttiden också skulle skicka ut ett brev till alla ungdomar som döms för något brott. Ett brev med samma information som ungdomarna inom ungdomstjänsten fått. En utvärdering visade att 60 procent av dem som fått informationen också hade förstått den.

    Projektet ledde till nya rutiner

    Ungdomstjänsten införde också en ny rutin att alltid ta reda på om nyinkomna ungdomar har skadestånd, och visa dem hur de ska göra.

    – Egentligen har ju vi på Ungdomstjänst inget med skadestånden att göra, men eftersom hela syftet med vårt arbete är att underlätta för dem att inte begå fler brott, så det kändes viktigt att kunna hjälpa dem med det där, säger Patrik Eklöf.

    Nu står nya verksamheter inom social resursförvaltning på tur att bli upplysta.

    – Vi tänker fortsätta vår samverkan med Kronofogden, säger Anders Magnusson. Vi ska utbilda kontaktpersoner inom Kontaktmannapoolen och personal inom Ungdomsboende på samma sätt. Fast i de fallen kommer fokus inte vara så mycket på skadestånd, utan mer allmänt på betalningsanmärkningar. Få dem att ändra sitt ekonomiska beteende på sikt.

    Hopp om lagändring

    Även på Kronofogden är man nöjda med projektet.

    – Det är olyckligt att behöva gå ut i vuxenlivet med en betalningsanmärkning i onödan säger Ann-Christin Svahn på Kronofogden. Därför kommer vi att utbilda Ungdomsstjänst på fler orter i landet och samtidigt skicka ut brev under en period, på samma sätt som i Göteborg.

    Däremot är det inte säkert att brevet blir en permanent rutin.

    – Vi tittar just nu på hur vi ska informera ungdomarna, kanske kan vi göra det på ett mer effektivt sätt än ett brev, säger Ann-Christin Svahn.

    Faktum är att en nylig statlig utredning där Kronofogden medverkat har lagt ett förslag till regeringen om att någon myndighet ska få i ansvar att skicka ut en räkning till de skadeståndsdömda, samtidigt som domen.

    – Det skulle lösa ganska mycket problem.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!