– Vi hoppas att poesin ska ge ett avbrott, ge inspiration och uppmuntra till eftertanke. Det känns kul om vi kan öka resans värde genom att erbjuda något annorlunda ombord, säger Petra Ebbeson, informatör på Västtrafik och projektansvarig.
Stadsbiblioteket, som deltar i projektet tillsammans med Författarcentrum Väst, hoppas att poesin bättre ska nå ut genom det här lite ovanliga sättet.
– Vi tror att det här kan vara ett sätt att få folk att se att det inte är så märkvärdigt att läsa poesi. Att det inte behöver vara svårt, säger Madeleine Bergmark från Göteborgs Stadsbibliotek.
– I kollektivtrafiken når vi mycket större läsarskaror än normalt. En normal poesibok säljs kanske bara i 400 – 500 exemplar, säger Kennet Klemets på Författarcentrum Väst.
Korta och lättlästa
Dikter som inte är så svårlästa har valts ut för att sättas upp i bussar och spårvagnar. De får heller inte vara så långa så att de inte ryms på skyltarna.
De medverkande poeterna är Pamela Jaskoviak, Annbritt Ryde, Ulf Karl Olov Nilsson, Arne Lundgren, Ragnar Strömberg, Björn Berglund, Ingela Strandberg och Malin Lindroth.
Under Göteborgskalaset den 15 augusti blir det stor final för poesisatsningen. Flera av poeterna läser då upp sina dikter på Götaplatsen.