2025-11-24 | 1 min läsning

Polhemsgymnasiet till Europaparlamentet

Under en dag får elever chansen att prova på hur det är att vara EU-parlamentariker. Foto: Europeiska unionen
2025-11-24 | 1 min läsning
Polhemsgymnasiet i Göteborg ska representera Sverige i höstens Euroscola i Europaparlamentet. Temat för besöket är desinformation.

Polhemsgymnasiet har vunnit en plats i Euroscola i Europaparlamentet i Strasbourg den 28 november. De är en av fyra svenska skolor som får chansen att delta. Tillsammans med utvalda skolklasser från EU:s övriga 27 medlemsländer får eleverna prova på att vara Europaparlamentariker för en dag. Under dagen ska de bland annat diskutera frågor kring desinformation.

Chans att påverka

Sedan 1990 har Euroscolaprogrammet sammanfört hundratusentals elever mellan 14 och 18 år från EU:s medlemsländer, ansökarländer och tidigare medlemsstater. Under en dag får eleverna debattera, förhandla, rösta och slutligen besluta om verkliga europeiska frågor. Eleverna får möjlighet att lära sig mer om hur de europeiska institutionerna fungerar, att diskutera demokrati, grundläggande rättigheter och europeiska värden.



Prenumerera så du inte missar något nytt!