2011-01-25 | 2 min läsning

Populär miljörapport – nu också på engelska

Populärversionen av Göteborgs miljörapport finns nu även på engelska. "Det är först när man översätter materialet som man på allvar kan inspirera andra", säger Svante Sjöstedt på miljöförvaltningen.

Den här artikeln publicerades 2011-01-25 och kan ha hunnit bli inaktuell.

I slutet på förra året låg den pedagogiska och populära versionen av stadens årliga miljörapport klar. En lättillgänglig presentation som bland annat många skolor beställt för att använda sig av i undervisningen.

– När vi har kontakt med kollegor utomlands ser vi hur viktigt det är att också kunna erbjuda material om vårt miljöarbete på engelska.

Vill översätta till fler språk

– Många av Europas större städer är väldigt duktiga på att inspirera och lyfta fram sitt miljöarbete – Hamburg är bara ett exempel, säger Svante Sjöstedt.

Den svenska upplagan av miljörapportens kortversion trycktes i 5000 exemplar och har redan rönt stort intresse. Den nya engelska översättningen finns i en upplaga på 1000 exemplar.

Förutom utländska kollegor och politiker är miljöintresserade studenter och invånare i Göteborg, med annat modersmål än svenska, viktiga målgrupper.

– Helst skulle vi vilja kunna erbjuda rapporten på flera av de stora språken men det är en resursfråga – kanske, kanske när vi gör en kortversion nästa gång, säger Svante Sjöstedt.



Prenumerera så du inte missar något nytt!