Program för Sommarunderhållningen 2017
Tillsammans med sin kollega Nestor del Castillo för Sommarunderhållningen, som i 71 år bjudit göteborgare och besökare på kulturupplevelser under den varma årstiden. Programmet har redan dragit i gång för säsongen ute på torg i staden.
Totalt blir det nästan 100 programpunkter på 29 spelplatser.
– I sommar kan våra besökare bland annat uppleva somalisk musik- och folkdans med Ali Dhaanto. Det tycker jag är en jätterolig bokning, som jag hoppas hjälper oss nå ut till en ny publik. Sen så har vi ju stora artister som Anders Ekborg, Anneli Rydé, Arja Saijonmaa och Anders Lundin på Villa Belparc i Slottsskogen, säger Britt Ramsten.
På programmet finns också barnföreställningar, nationaldagsfirande på Hammarkulletorget den 6 juni, musikfestivalen Slottsskogen goes progressive i augusti och mycket mer. Hela programmet finner du på länken nedan.