2024-06-12 | 3 min läsning

Projekt hjälper föräldrar att bli självförsörjande

För att få fler föräldrar i arbete fokuserar FFIA på samordning kring familjens förutsättningar. Foto: Caleb Oquendo/pexels.com
2024-06-12 | 3 min läsning
Projektet Fler föräldrar i arbete hjälper föräldrar att bli självförsörjande och förbättrar barnens uppväxtvillkor. Det är ett lyckat samarbete mellan kompetenscenter och socialförvaltning.

Fler föräldrar i arbete, FFIA, riktar sig till föräldrar med försörjningsstöd som behöver stöd i att komma i arbete eller studier för att kunna bli hållbart självförsörjande. Syftet är att förbättra barns uppväxtvillkor.

– Projektet har hela tiden fokus på barnen. Vi vet genom forskning att barn gynnas av att deras föräldrar arbetar. Om föräldrarna inte gör det drabbar det barnen inte bara under deras uppväxt, utan riskerar även att påverka dem i vuxenlivet, säger Anki Eyram, arbetsmarknadskonsulent på kompetenscenter Centrum-Väster.

Parallellt arbete med flera insatser

I maj 2019 tog kompetenscenter Centrum-Väster och kompetenscenter Hisingen emot sina första deltagare. Sedan ett år tillbaka finns projektet på alla fyra kompetenscenter i Göteborg. Det som skiljer Fler föräldrar i arbete från kompetenscenters övriga verksamhet är att man har ett fördjupat strukturerat samarbete med socialtjänsten samt att det måste finnas barn i familjen för att man ska kunna delta.

– Vi gör en gemensam kartläggning med socialtjänsten för att tidigt i processen kunna upptäcka eventuella hinder som finns för att man ska kunna bli självförsörjande. Det kan till exempel vara psykisk ohälsa hos en förälder eller ett barn. Då kan vi parallellt koppla på exempelvis ett samtalsstöd. Det gör att hela processen blir mer effektiv och när det finns en tydlighet framåt hjälper det också måendet, säger Anki Eyram.

Information en viktig del

Varje deltagare kopplas ihop med en socialsekreterare och en arbetsmarknadskonsulent. I inskrivningssamtalet förs en dialog om vilka möjligheter som öppnar upp sig med en inkomst.

– Vi pratar om att man kan delta helt i samhället och till exempel få tillgång till förskola och fritidsaktiviteter, språkutveckling, möjlighet att byta bostad samt vad det betyder för den fysiska och psykiska hälsan för både förälder och barn, säger Anki Eyram.

En annan viktig del I projektet handlar om att informera om vilket stöd som finns för familjer inom Göteborgs Stad och som också kan underlätta.

– Det kan till exempel vara läxhjälp på biblioteken, fritidsbanken där man kan låna fritidsutrustning eller olika kostnadsfria grupper som man kan delta i. Det är små saker som gör stor skillnad, säger Anki Eyram.

Goda resultat för Fler föräldrar i arbete

Projektet har varit framgångsrikt och resultaten är goda. I februari i år var 84 deltagare inskrivna i FFIA. Under perioden 1 januari till 27 maj 2024 avslutade 61 procent sitt deltagande i FFIA på grund av att de blivit självförsörjande. Av de barnhushåll som nyttjat kompetenscenter men inte omfattats av FFIA avslutade 48 procent sitt deltagande på grund av att de blivit självförsörjande.

– Många av våra deltagare har blivit självförsörjande genom arbete eller studier. Även om vi ibland inte har nått hela vägen så har klienten kommit långt i sin utveckling och det har blivit tydligt vad nästa steg i processen bör vara. Vi tror att den jämförelsevis högre andelen avslut på grund av självförsörjning i FFIA är ett tecken på fördelarna med det samordnade arbetet, säger Rania Alkhalaf, socialsekreterare på socialförvaltningen Sydväst.

Planer på utökning framåt

I dagsläget ingår omkring 20 procent av kompetenscenters barnhushåll i FFIA. I projektet bedömer man att fler skulle bli hjälpta av arbetssättet. Därför har kompetenscenter ett gemensamt uppdrag med stadens socialförvaltningar att utöka arbetet så att fler kan delta.

Fler föräldrar i arbete
  • Behovet av deltagande i projektet identifieras
  • Inskrivningsmöte i projektet med deltagaren, socialsekreterare och arbetsmarknadskonsulent
  • Gemensam kartläggning för att se vilka behov och eventuella hinder som finns. Relevant stöd kopplas på
  • Genomförandeplan med vem som gör vad och när. Delmål i målet mot självförsörjning
  • Uppföljning efter tre månader för att säkerställa att insatserna ger resultat. Därefter fler gånger vid behov.
Länkar:



Prenumerera så du inte missar något nytt!