2007-11-08 | 2 min läsning

    Rådiga räddande änglar hyllas i Angered

    Antti Nokelainen och Kalle Engström blev i september vittne till en frontalkrock på Norrleden och räddade genom sitt rådiga agerande förarnas liv. På fredagsförmiddagen hyllas de båda med blommor och diplom av Räddningstjänsten vid en ceremoni på Angereds brandstation.

    Den här artikeln publicerades 2007-11-08 och kan ha hunnit bli inaktuell.

    Det var lördagen den 15 september. Fotbollstränarna Antti Nokelainen och Kalle Engström var på väg till en match med sitt pojklag när de plötsligt såg hur en Saab kommer över på fel körbana och frontalkrockade med en mötande bil.

    Träffar utryckande personal

    Snabbt lyckades de dra den ena bilens förare i säkerhet och släcka den brand som uppstått vid kollisionen. Den andra föraren satt klämd och kunde inte komma ur sin bil förrän Antti och Kalle lyckades dra bort den krockade bilen.

    Räddningstjänsten hyllar idag de båda hjältarna vid en ceremoni på Angereds brandstation där Antti och Kalle också får möjlighet att träffa den personal som larmades till olycksplatsen.

    Förr om åren hade Räddningstjänsten för vana att samla de privatpersoner som under året gjort avgörande insatser för att rädda liv eller betydande värden. Sedan i våras hyllar man istället hjältarna i den miljö där insatsen gjorts.

    Lars Höglund räddade Elias från drunkning

    På måndag uppmärksammas ytterligare en livräddande insats. Det var vid Donsö i Göteborgs södra skärgård som Lars Höglunds snabba ingripande räddade tvåårige Elias från att drunkna.

    Efter hjärt-lung-räddning återfick pojken andningen innan han fördes till sjukhus för kontroll. På måndagseftermiddagen hyllas Lars i närvaro av Elias föräldrar och räddningspersonalen på Donsö.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!