2005-11-07 | 2 min läsning

    Rekordmånga deltagare på årets kvalitetsmässa

    Intresset för årets kvalitetsmässa den 8-10 november är rekordstort. Över 8.000 konferensdeltagare och mässbesökare har redan anmält sig. "Det är 60 procent fler än vi någonsin haft tidigare", säger Sven Wiberg, direktör för kvalitetsmässan.

    Förra gången kvalitetsmässan ägde rum besöktes den av knappt 5.000 personer inklusive konferensdeltagarna. Årets kraftiga ökning har enligt mässans direktör Sven Wiberg flera bidragande orsaker.

    – Vi har ett program som tilltalar folk som jobbar professionellt med offentlig verksamhet.
    Det är hela mixen av kändisar och jordnära erfarenheter av hur man från golvet förbättrar verksamheter som har blivit bättre och bättre, säger han.

    Breddarrangemang lockar fler

    Bland publikdragarna märks tolv stadsråd och kända föredragshållare som Gudrun Schyman, Bert Karlsson och Mark Levengood.

    Dessutom samordnas två nya breddarrangemang för allra första gången med kvalitetsmässan.

    – Dels har vi Göteborgs Stads medarbetardagar och dels har vi ett regionalt arrangemang som heter ”Visst funkar det”. De här två sakerna lockar folk till fackmässan, säger Sven Wiberg.

    Från Göteborgs Stad medverkar även kommunstyrelsens ordförande Göran Johansson. Han både invigningstalar och deltar i programpunkten ”Kär och galen i Göteborg”, som handlar om hur Göteborg rönt framgångar som turist- och evenemangsstad.

    Två Göteborgsfinalister till Götapriset

    I samband med mässans invigning på tisdagskvällen avslöjas vem som får årets Götapris. Två av finalisterna är verksamheter inom Göteborgs Stad, Matprojektet i Torslanda och Äldrelotsen, som servar äldre i stadsdelarna Centrum, Linnéstaden och Majorna.

    Priset består av 100.000 kronor och delas ut till den verksamhet som på bästa sätt förnyat offentligt finansierad service.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!