2005-02-16 | 1 min läsning

    Renova vann SM i telefoni igen

    Avfalls- och återvinningsföretaget Renova kan för andra året i rad titulera sig svensk mästare i telefoni och kundservice. När SM-titlarna för 2004 delades ut i Stockholm på tisdagen var Renova bäst i klassen miljö- och energi.

    SM i telefoni arrangeras av företaget Q Survey och har funnits sedan 1992. I tävlingen bedöms 200 inkommande samtal till de deltagande företagen efter kriterierna allmän attityd, bemötande, engagemang, korrekt svar, kunskap, initiativ och tydlighet. Det räcker med andra ord inte med att svara snabbt.

    Vann även 2003

    2003 vann Renova i klassen handel och industri. Att företaget i 2004 års tävling hade placerats i den nya klassen miljö- och energisektorn hade alltså ingen betydelse för slutresultatet. Det blev seger igen.

    Övriga nominerade företag i klassen var Gävle Energi och Sydkraft.



    Prenumerera så du inte missar något nytt!